БЕЋА КУЋА ДИКТИРА СВЕ: Европске акције расле док су стизале вести о трговинској политици Вашингтона
АКЦИЈЕ на европским берзама данас су углавном расле, док су инвеститори процењивали најновија саопштења о трговинској политици из Беле куће.
Фото Танјуг/AP Photo/Evan Vucci
Паневропски СТОXX 600 је данашње трговање завршио у порасту од 0,7 одсто, француски ЦАЦ 40 добио је 1,0 одсто, индекс Франкфуртске берзе ДАX 0,9 одсто, а лондонски ФТСЕ 100 око 0,8 одсто, пренео је Си-Ен-Би-Си.
Индекс СТОXX Еуропе 600 Хеалтхцаре осцилирао је изнад и испод стагнације, пре него што је затворио дан без промене вредности.
Током ноћи, амерички председник Доналд Трамп објавио је да ће од 1. октобра бити уведене царине од 100 одсто на увоз фармацеутских производа у Сједињене Америчке Државе. Амерички председник рекао је да ће бити изузете компаније које су изградиле производне погоне у САД.
Након Трампових најава, стратези банке Џеј-Пи Морган чејс умањили су утицај који би нове царине имале на фармацеутски сектор. Ипак, данске компаније Ново Нордиск и Зеланд фарма су данас изгубиле 3,5 одсто и 2,4 одсто, а фински Орион око 1,9 одсто. Поред тога, Трамп је објавио да ће такође увести царине од 25 одсто на тешке камионе од следећег месеца.
И трговинска политика Европске уније била је у фокусу, након што је немачки лист Ханделсблат објавио да Брисел планира да уведе царине до 50 одсто на увоз кинеског челика у наредним недељама.
(Танјуг)
Препоручујемо
ВЕЛИКИ УДАРАЦ ЗА НЕМАЧКУ ЕКОНОМИЈУ: Луфтханза планира отпуштање хиљаде радника
26. 09. 2025. у 20:50
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)