ЗАРАДИО ЗА КУЋУ СКУПЉАЈУЋИ ФЛАШЕ И ЛИМЕНКЕ: Оно што су други бацали Дамјан је покупио и претворио у велику своту новца
ГОРДОН је током седам година сакупио и предао више од 450 хиљада комада амбалаже.
Foto: YouTube/Printscreen/The Project
Дамјан Гордон (36) са аустралијске Централне обале успео је да купи сопствену кућу, а депозит је прикупио рециклирањем флаша и лименки, пише Мондо.
Гордон је током седам година сакупио и предао више од 450 хиљада комада амбалаже, што му је донело око 46 хиљада аустралијских долара (око 25.700 евра). Тај износ био је довољан да уплати депозит за малу двособну кућу, стару рибарску колибу на обали Новог Јужног Велса.
-Искрено, нисам очекивао да ће све то завршити куповином дома. Једноставно се гомилало, а најважније је било да новац нисам стално гледао на рачуну- рекао је 36-годишњи Гордон.
Од фестивала до рециклажног центра
Програм Ретурн анд Еарн, који у Аустралији функционише од 2017. године, омогућава поврат од 10 центи за сваку лименку или флашу. Гордон је, уз стални посао, редовно волонтирао на музичким фестивалима и другим догађајима, где би знао да прикупи на хиљаде флаша и лименки.
-Хтео сам да будем део фестивалске културе, а успут сам упознао и бројне познате извођаче- открио је.
Осим амбалаже, са догађаја је често доносио и друге предмете које су посетиоци остављали - на пример шаторе, лампице, па чак и залихе хране које би му трајале недељама.
Директорка организације Еxцханге фор Цханге, Данијел Смоли, истакла је да је Гордонов резултат досад највећи познати поврат у оквиру програма Ретурн анд Еарн.
-Такве приче показују да поврат амбалаже није само еколошки користан, већ има и снажну економску и друштвену димензију- рекла је Смоли.
За Гордона рециклирање није само начин зараде, већ и начин живота.
-Још као дете са мамом сам ишао на градске депоније и тамо тражио корисне ствари. Пола куће ми је намештено нађеним предметима, само их прво добро очистим- испричао је.
Иако је сада власник дома и мора да отплаћује кредит, не намерава да стане.
-То је део моје природе. Не могу да престанем. Рециклирање и брига за животну средину једноставно су део мене- поручио је.
(Мондо)
Препоручујемо
УПРАВА ЗА ТРЕЗОР: Несметан рад високошколских установа након уласка у СПИРИ
13. 12. 2025. у 14:05
МИЛИОНИ НЕМАЦА НА ИВИЦИ СИРОМАШТВА: Продубљује се јаз, ево шта прави највише проблема
13. 12. 2025. у 08:30
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)