"НЕЋУ СЕ ОДРЕЋИ..." Лула да Силва: Бразил више није завистан од Америке!
БРАЗИЛ је успео да смањи своју зависност од Сједињених Држава и изгради чврсте економске везе са већином земаља света, што ће омогућити републици да избегне економску кризу услед царина које су САД увеле на бразилске производе, изјавио је председник Луис Инасио Лула да Силва.
Фото Танјуг/АП
- Данас Бразил није толико зависан од Сједињених Држава као раније. Бразил сада има врло широку трговачку мрежу са целим светом. Са економске тачке гледишта, имамо много више могућности - преноси његове речи локални портал Брасил247.
Према речима председника, у Бразилу разумеју важност односа са САД, али нису спремни да попуштају америчкој администрацији по питањима која се тичу националног суверенитета. Он је истакао да претње Вашингтона неће натерати бразилско руководство да одустане од потраге за алтернативним платним инструментима у оквиру БРИКС-а.
- Нећу се одрећи своје вере у неопходност стварања алтернативне валуте, како бисмо могли да тргујемо са другим земљама - нагласио је Лула да Силва.
Раније је Бела кућа увела царине у висини од 50% на више бразилских производа. Председник Бразила је обећао да ће одговорити истом мером, али је касније изразио наду да ће делегација на челу са потпредседником Жералдуом Алкмином успети да постигне ревизију тарифа путем преговора.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
"СТАЗЕ КОСМЕТА": Ђаковица - Епизода 1
Ускоро опширније
Препоручујемо
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)