НБС САОПШТИО: У 2024. рекорд куповине на интернету, свакога дана у просеку 225.000 куповина
У ПРОШЛОЈ години у Србију је обављено рекордних 82,4 милиона интернет куповина или у просеку сваког дана је извршено преко 225 хиљада куповина, саопштила је Народна банка Србије (НБС).
Фото З. Јовановић
Како с наводи, интернет куповина у Србији постаје важан сегмент тржишта плаћања када је реч о куповинама обављеним картицама и е-новцем и у претходном периоду забележен је континуитет у повећању броја интернет куповина.
НБС прецизира да је у 2024. било за 39,2 одсто више интернет куповина него 2023. када је ових куповина било 59,2 милиона, док је у односу на период од пре пет година прецизније у односу на 2020. број интернет куповина прошле године био већи за 288,5 одсто, односно за 3,9 пута.
Према подацима централне банке Србије од укупног броја интернет куповина које су клијенти пружалаца платних услуга обавили у 2024. више од две трећине, односно 68,5 одсто реализовано је у домаћој валути, док су валуте са значајним уделом из корпе валута евро имале удео од 20 одсто, амерички долар 9,6 одсто, британска фунта 0,3 одсто, швајцарски франак 0,1 одсто, а остале валуте чиниле су 1,6 одсто укупног броја интернет куповина.
На крају прошле године, како наводи НБС број домаћих интернет продавница порастао је на 4.726, што је за 17,9 одсто више него на крају 2023. а за 134,8 одсто у односу на крај 2020. године.
-Повећање броја интернет продавница условило је и повећање броја интернет куповина у Србији. С тим у вези, динарске куповине у 2024. бележе раст од 39,6 одсто у односу на 2023. док је вредност поменутих куповина увећана за 41,9 одсто, пише у саопштењу НБС и прецизира да је посматрано апсолутно, оваквих трансакција у прошлој години било 56,5 милиона у вредности од 162,3 милијарде динара.
Када је реч о страним интернет продавницама, у односу на 2023. у прошлој години у Србији је забележен пораст броја куповина у еврима од 56,6 одсто, односно са 10,5 милиона те куповине су порасле на 16,5 милиона, док је њихова вредност већа за 40,5 одсто и од 523,2 милиона евра достигла је 735,2 милиона евра.
НБС наводи и да куповине у америчким доларима на интернету бележе мањи раст у односу на динар и евро и то повећање износи 10,4 одсто, односно повећано је са 7,2 милиона на 7,9 милиона плаћања, а њихова вредност је већа за 24,4 одсто у од 174,7 милиона колика је била 2023. повећана је на 217,4 милиона долара.
Централна банка Србије истиче и да прикупљени подаци које пружаоци платних услуга достављају НБС не обухватају куповине плаћене поузећем робе.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
МЕЊА СЕ РАД МЕЊАЧНИЦА: Уводе се строжи прописи и контроле, али и веће казне
14. 03. 2025. у 13:43
КАРТИЦОМ ОБАВЉЕНО ВИШЕ ОД 680 МИЛИОНА КУПОВИНА: У Србији расте коришћење пластике
13. 03. 2025. у 16:45
ТРАМП ХИТНО ПОЗВАО ПУТИНА: Разговор трајао сат времена
РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са америчким колегом Доналдом Трампом.
09. 03. 2026. у 20:34
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)