СТРАНЕ КОМПАНИЈЕ ОБЕЋАЛЕ ДА ЋЕ НАПУСТИТИ РУСИЈУ: Две године касније и даље су ту
УБРЗО након што је покренута Специјална војна операција, "Кока-кола" је била међу првим мултинационалним компанијама које су обећале да ће напустити Русију у знак протеста.
Илустрација Тошо Борковић
Две године касније, препознатљив црвени лого "кока-коле" лако се проналази у супермаркетима и ресторанима широм земље. А узимајући у обзир новину по имену "добра кола" – која се продаје у лименкама изузетно сличне црвене нијансе и укуса који би мало ко могао да разликује од оригинала – компанија "Кока-кола" остаје водећи произвођач газираних пића у Русији.
Разлог томе је што је "Мултон партнерс", фирма која пуни лименке и флаше у власништву засебне компаније "Кока-кола ХБЦ" у којој америчка матична фирма поседује 21 одсто удела.
Када је ХБЦ престао да производи "кока-колу" у Русији, "Мултон" је представио "добру колу" која сада покрива 13 одсто тржишта.
-Профит од продаје "кока-коле" у Русији само је пребачен на "Кока-кола ХБЦ", која је заузела тржишни удео захваљујући успеху "добре", рекао је "Блумбергу" аналитичар ЦФРА Гарет Нелсон.
Права "кока-кола" још увек је широко доступна у Русији и извози се из суседне Грузије и Казахстана.
"Кока-кола" није једина која "није успела" да изађе са руског тржишта. "Пепси" је у септембру 2022. саопштила да ће престати да производи и продаје своје производе на руском тржишту, али су убрзо представили нову колу "евервес" и повећали производсу "фрустајла" (воћне "миринде") у својим фабрикама у земљи. Приходи од продаје пића су скочили за 12 одсто на 2,3 милијарде долара, а приход од продаје хране за бебе и млечних производа порастао је за 10 одсто.
Од 2022. више од 1.000 мултинационалних компанија рекло је да смањују руске операције, показује истраживање Јејла. Многи су остали – "Унилевер", "Нестле", "Карлсберг", "Данон", "Бенетон", "Сабвеј", "Ти-Џи-Ај фрајдејз", и не показују знаке да смањују производњу.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКА АРТИЉЕРИЈА НА ДЕЛУ: Јединица гађала положаје украјинске војске на фронту у Херсону
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Неочекиван руски продор код Торецка; Напредовање код Харкова и у Часовом Јару (ФОТО/ВИДЕО)
19. 06. 2024. у 07:33 >> 00:45
МЕТА ПОГОЂЕНА, БРОДОВИ ПОТОПЉЕНИ: Руске нуклеарне подморнице испалиле "калибре" (ВИДЕО)
19. 06. 2024. у 15:58
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Мадуро слетео у Њујорк, прети му смртна казна; Протести против Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, у суботу ујутро одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони и хеликоптери, јавили су светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље у операцији "Operation Absolute Resolve".
03. 01. 2026. у 07:45 >> 00:07
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)