"ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС" ТВРДИ: Западне компаније се предомислиле, ипак не напуштају Русију
СТОТИНЕ западних компанија, које су раније објавиле да одлазе из Русије због сукоба у Украјини, одустале су од својих планова и настављају да послују у Русији, пише британски лист „Фајненшал тајмс“.
Фото Танјуг
Како се наводи, неколико разлога је натерало стране компаније да се предомисле, укључујући „раст потрошачке активности и бирократске препреке“.
Реч је, између осталог, о додатним порезима приликом одласка из Русије.
- Многе европске земље су се нашле између чекића и наковња. Рекли су да ће отићи. Представљени су им купци који би могли да откупе њихов бизнис, али су за њих били неприхватљиви - рекао је за лист један од руководилаца који ради са западним фирмама у Русији.
Тако је од 2022. године у Русији остало преко 2.100 међународних компанија, а око 1.600 фирми је или напустило тржиште или обуставило своје активности у Русији.
Како је раније рекао генерални директор америчке кондиторске компаније „Монделез интернешенал“ Дикр ван де Пут, корпорација не планира да напушта Русију, наставиће да послује у земљи, а њени акционари нису инсистирали на супротном.
Како је истакао, руководство се труди да „не улази у конфронтацију и не даје гласне изјаве, већ једноставно да настави да ради свој посао“, јер руске власти не желе да западне компаније напуштају земљу.
У актуелној ситуацији, истиче се, ставови челника западних компанија значајно су се променили и они се питају да ли треба напуштати Русију. Неки од њих су за 30 година изградили по четири-пет фабрика и не желе да их продају са 90 одсто попуста, закључује аутор чланка.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО
"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".
22. 01. 2026. у 17:27
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)