ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА ПОТРЕСА БЕРЗЕ: Цена племенитог метала достиже нове рекорде, а расте и потражња грађана за инвестиционим златом

Е. Божић Талијан

04. 04. 2024. у 17:33

ЦЕНЕ злата на берзама достижу нове рекорде, а истовремено расте и потражња грађана за инвестиционим златом.

ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА ПОТРЕСА БЕРЗЕ: Цена племенитог метала достиже нове рекорде, а расте и потражња грађана за инвестиционим златом

Фото: Управа царине

Овај племенити метал јуче је достигао нови историјски максимум. У среду се унца  (31,1 грам) продавала  за 2.297 долара.

Злато важи за сигурно уточиште капитала током периода економске и геополитичке неизвесности. Вредност инвестиционог злата је за само 10 година скочила 110 одсто. Ако је неко у октобру 2022. године купио унцу по 1.700 долара, за годину и по дана је зарадио скоро 600 долара. Грађани инвестиционо злато купују у плочицама чистоће 99,9 одсто, од једног, пет, десет, 100 грама и веће.

Према речима помоћника директора Сектора за стратешке анализе ПКС Бојана Станића, овај племенити метал је сигурна инвестиција, његова вредност не може лако да падне. Посматрано у дужем периоду она расте, иако може да се креће горе-доле.

- До новог рекордног скока на берзама у понедељак је дошло, јер централне банке купују злато, а одлаже се и моменат спуштања каматних стопа - наводи Станић. - Такође, купују га и фирме и становништво, а утиче и геополитичка ситуација која се компликује.

Како наводи стручњак за инвестиционо злато Љуба Јакић, просечна годишња стопа раста цене злата креће се од 11 до 12 одсто.

- Новац једе инфлација, ако га грађани чувају у неким валутама он се обезвређује - каже Јакић. - С друге стране, злато чува вредност новца. Треба знати да се не купује да би се брзо продало, већ ће временом донети бенефит и заштиту од инфлације. Његова цена ће и даље сигурно расти.

Он указује и да потражња за златом скаче када расте и његова цена. На пример, почетком 2022. године тражња за златом скочила од 500 до 800 одсто због рата у Украјини, када је берзанска цена у марту достигла свој тадашњи историјски максимум од 60.000 евра по килограму злата. Како Јакић каже, има грађана који злато купују за поклоне, свадбе, рођендане. Постоје и људи који вишак новца пребацију и чувају у злату, да им не би стајао на рачуну.

- Сигурније је куповати плочице него дукате - истиче Јакић. - Плочице имају серијски број, што је гаранција произвођача, а дукати немају.

Треба знати, како додаје, и да код злата није линеарна веза између цене и количине, већ је мања количина скупља. Тако је плочица од једног грама јуче коштала 9.549 динара, од 10 грама 83.962, а од 100 грама 816.390.

САМО КОД ПРОВЕРЕНИХ ТРГОВАЦА

СТРУЧЊАЦИ упозоравају купце да буду опрезни и да улажу само код проверених продаваца инвестиционим златом, који дуго послују и на светском тржишту. Како упозоравају, поједине фирме купце привлаче триковима и обманама, а међу њима је и издавање лажних сертификата, ниске марже између куповног и продајног курса, односно једна цена на сајту, а друга у трговини, као и продаја колекционарских и нумизматичких производа, или накита, који немају карактеристике инвестиционог злата. Једино куповином код регистрованог трговца, купци ће добити фискални рачун и фактуру који су доказ да фирма послује легално, као и да купује од великих трговаца који имају директан приступ ливницама, што је најсигурнији знак да ће купити прави производ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)