"МОРГАН СТЕНЛИ": Цене нафте могу да порасту нагло и да изненаде

Е.Б.Т.

16. 03. 2024. у 12:51

ИНВЕСТИЦИОНА банка "Морган стенли" упозорава да би цене нафте ове године могле да порасту више него што ико очекује.

МОРГАН СТЕНЛИ: Цене нафте могу да порасту нагло и да изненаде

Фото Танјуг

Како преноси угледни портал "Оилпрајс", цене црног злата су јачале последњих неколико недеља, али тај тренд није нарочито великих размера. Међутим, како предвиђа стратег за нафту у "Морган стенлију", Мартин Ратс, ово би могло да се промени касније током године. У ствари, цене би могле да порасту тако нагло да би могле да изненаде неке. Он наводи да постоји гледиште да раст потражње за нафтом ове године могу да задовоље произвођачи који нису из ОПЕК-а, међутим количине које они нуде не расту. Не повећавају се ни залихе, а то значи да ће се оне током летњег периода, када скочи потражња, значајно смањити.

На светском тржишту барел нафте тип брент у четвртак је премашио 85 долара, први пут од новембра, а јуче је ослабио 0,5 одсто на 84,99 долара. Истовремено, на  пумпама у Србији дизел појефтињује трећу недељу заредом. Од јуче је његова цена нижа за три динара, док је бензин остао на истом нивоу. Литар евродизала може да кошта максимално 199 динара, а бензин БМБ 95 може да се продаје највише за 185 динара. Ове цене горива важе до наредног петка у 15.00 часова када ће бити објављене нове.

До  поскупљења на светским берзама је дошло након што је Међународна агенција за енергетику подигла своју прогнозу потражње за црним златом у 2024. години и неочекиваног пада залиха у САД. Цене су погурали и украјински напади на руске рафинерије нафте.

Све што се дешава на глобалном тржишту утиче и на наше, али, како стручњаци објашњавају, поскупљење сирове нафте не одражава се одмах на цене горива на пумпама, већ одложено, јер велике компаније нафту набављају унапред. Осим тога, тржишта нафте и деривата су два одвојена тржишта која могу имати другачије трендове. На цену горива на српским пумпама директно утичу берзанске котације деривата.

Влада Србије је продужила важење Уредбе о ограничењу цене деривата нафте до августа. Ова мера је донета у циљу спречавања већих поремећаја и очувања животног стандарда грађна, а имајући у виду да је тржиште и даље нестабилно. Цена горива на нашим пумпама се утврђује једном недељно по формули која се заснива на последњој цени по којој се тргује нафтним дериватима на референтној берзи у Медитерану, а укључује и трошкове транспорта, као и курс долара према динару.

Како Ројтерс наводи, овонедељни раст цена нафте на светским берзама уследио је упркос јачању америчког долара најбржим темпом у последњих осам недеља. А, јачи долар чини нафту скупљом за кориснике других валута. Цене црног злата су већи део прошлог месеца остале у распону између 80 и 84 долара, до четвртка када је Међународна агенција за енергетику (ИЕА) подигла своје прогнозе о потражњи за нафтом у 2024. по четврти пут од новембра, јер су напади Хута ометали бродски транспорт Црвеним морем. Како наводи у мартовском извештају ИЕА, светска потражња за нафтом ће порасти за 1,3 милиона барела дневно 2024, што је за 110.000 барела дневно више у односу на њихову фебруарску процену. Предвиђа се благи дефицит у снабдевању ове године ако чланице ОПЕК плус одрже смањење производње.

На јачање цена утичу и украјински удари на руске рафинерије нафте, који су у среду изазвали пожар у највећој рафинерији "Росњефта" у једном од најозбиљнијих напада на руски енергетски сектор. Залихе сирове нафте у САД су неочекивано пале прошле недеље, пошто су рафинерије убрзале прераду. Светски аналитичари истичу да се марже европских рафинерија повећавају и оцењују да постоје знаци заоштравања тржишне равнотеже.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!