ПАНЕЛ НА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМУ: Кадрови и развој тржишта рада у Србији

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 03. 2024. у 18:24

НЕДОСТАТАК кадрова и њихов развој ће бити све актуелније питање у нашој земљи и зато је потребно системски се бавити овим питањем, оцењено је на панелу посвећеном стању на тржишту рада у Србији, одржаном данас у оквиру Копаоник бизнис форума.

ПАНЕЛ НА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМУ: Кадрови и развој тржишта рада у Србији

Фото Новости

Заједнички је оцењено да недостатак кадрова није само изазов за ХР експерте, већ и за доносиоце одлука како на нивоу компанија, тако и на нивоу државе.

Соња Ћетковић, генерални директор Инфостуда, која је била и модератор панела, изнела је податак да према попису из 2022. године у Србији има 623.000 људи мање који су радно способни у односу на претходни попис. Од тога, 53 одсто има завршену само средњу школу, а 25 процената само основну или непотпуну основну школу, што покреће и питање компетенција.

Према њеним речима, дефицит на домаћем тржишту рада данас се осећа у готово свим гранама привреде, а тај дефицит охрабрио је кандидате да више траже и очекују много од послодаваца.

Она је додала да је једно од решења за дефицит на тржишту рада увоз радне снаге из иностранства, али да то не може бити једино решење.

Фото Новости

Алиса Евсина, ХР директор НИС-а, рекла је да је једно од решења у доброј сарадњи привреде и образовног система и навела да НИС учествује у образовању кандидата за запослење у тој компанији, имајућу у виду да је реч о специфичном сектору.

-Рад у нафтном сектору Србије је специфичан. С једне стране, нема много конкурената у сектору, али нема ни много специфичних кадрова на тржишту када нам затребају. Зато је већи изазов наћи новозапослене, рекла је она и додала да се поједини домаћи стручњаци враћају из иностранства и да их НИС радо упошљава.

Додала је да НИС много ради и на професионалном развоју својих запослених, те на могућности њихове преквалификације за друге послове.

Према њеним речима, запослени су амбасадори компаније и због тога је потребно знати шта им је потребно и шта их чини задовољнима. Алиса Евсина је додала да се због тога сваке године у НИС-у раде истраживања о задовољству запослених и ради на додатним побољшањима.

Она је навела и да НИС радо даје прилику младима кроз различите програме запошљавања или праксе у компанији. Такође је казала да динамичне промене на тржишту рада треба да прате и измене у законодавству.

Оливер Штрајт, вођа пројекта „Знањем до посла“, казао је да се тржиште рада у Србији значајно изменило претходних година, да компаније сада морају да се боре за таленте, те да је од великог значаја задржати младе људе у земљи.

Штрајт је додао да је незапосленост међу младима и даље висока, као и да је потребно да ова популација буде свесна својих компетенција како би лакше долазили до запослења. „Не можемо сви бити менаџери, зарадити брзо велики новац и престати да радимо“, рекао је он.

Крстиња Шћепановић, ХР директор ОТП банке, навела је да банкарски сектор више није тако атрактиван послодавац као раније и да је због тога долазак до новозапослених већи изазов.

Према њеним речима, због тога је потребно више се бавити имиџом послодавца, представити банкарски сектор широј јавности и истаћи да је то бизнис који се бави атрактивним пројектима за младе.

Са њом се сложила и Наталија Пешић, ХР директор А1 Србија, која је казала да телекомуникационој индустрији недостају и кадрови који раде у малопродаји, али и високи технолошки профили који су сада интересантни свим индустријама.

Она је додала да је могућност рада ван просторија послодавца донела значајне измене на тржишту рада, те да сада конкуренти нису само локалне, већ и глобалне компаније. „Зато морамо радити на развоју и каријерном путу младих и наших запослених. Такође, истовремено радимо са студентским организацијама, организујемо праксе за младе“, рекла је Наталија Пешић.

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве