НБС: БДП порастао за 3,8 одсто, индустријска производња за 6,9 процената

01. 03. 2024. у 08:36 >> 08:38

РЕАЛНИ раст бруто домаћег производа (БДП) у четвртом тромесечју прошле године износио је 3,8 одсто међугодишње, док је у целој 2023. посматрано као збир четири тромесечја реални раст био 2,5 одсто, што је у складу с претходно датом проценом, објавила је Народна банка Србије позивајући се на податке Републичког завода за статистику.

НБС: БДП порастао за 3,8 одсто, индустријска производња за 6,9 процената

Фото З. Јовановић

Индустријска производња је у јануару ове године порасла за 6,9 одсто међугодишње, при чему је расту највише допринео раст у секторима прерађивачке индустрије и енергетике од 6,7 одсто и 11,7 одсто међугодишње.

У рударству је забележен мањи пад активности, минус 1,1 одсто међугодишње, а у прерађивачкој индустрији је раст производње остварен у више од половине области, прецизније у 16 од 24 области.

Највећи допринос расту дали су производња хране, рачунара и електронских производа, као и осталих саобраћајних средстава и металних производа, док је смањење забележено у производњи машина и опреме и деривата нафте.

Када је реч о промету у трговини на мало, он је у јануару био реално већи за 4,1 одсто у односу на јануар 2023, а добри резултати забележени су и у туризму пошто је број долазака туриста у првом месецу ове године био већи за 8,3 одсто, а број ноћења за 3,9 одсто међугодишње.

Што се запослености тиче, према подацима Анкете о радној снази, стопа незапослености је у четвртом тромесечју 2023. остала на једноцифреном нивоу и износила 9,1 одсто, што је, међугодишње посматрано, ниже за 0,3 процентна поена.

Истовремено, стопа запослености је износила 50,5 одсто и била је већа за 1,3 процентна поена у односу на четврто тромесечје 2022. године.

БОНУС ВИДЕО: "НОВОСТИ" НА НАУЧНОМ СКУПУ "ПРВИ СРЕТЕЊСКИ СУСРЕТ": Србија чува свој идентитет

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

РУСИЈА У ШОКУ: Добила вести из Америке које уопште није очекивала