ПАЛЕ ЦЕНЕ ПРАСЕТИНЕ: Ево колико сада кошта килограм

Ј. Ћосин

23. 01. 2024. у 13:56

ПРАСЕ се, кажу, не гоји уочи Божића, али га је најисплативије куповати после овог верског празника. Тако је било и ове године, када је након 7. јануара полако почела да пада цена прасади, па је килограм живе ваге до 20 одсто јефтинији него уочи бројних слава и дочека Нове године.

ПАЛЕ ЦЕНЕ ПРАСЕТИНЕ: Ево колико сада кошта килограм

Фото Б. Пузовић

Цене ових животиња на сточним пијацама су пале свуда, али се и даље веома разликују од града до града. Прасад тешка од 16 до 25 килограма у Смедереву коштају око 600 динара по килограму живе ваге, док им је цена у Краљеву само 400 динара. Пала је цена и у Врању, где је понуда претходних дана била веома добра, а килограм се нудио за 480 динара. Најскупљи је Београд, где је за килограм живе ваге потребно чак 650 динара.

Најчешћа откупна цена прасади од 16 до 25 килограма у кланицама на подручју јабланичког округа износила је 500 динара. И кланичари са подручја јужнобанатског региона, такође су плаћали 500 динара по килограму за откупљену прасад.

Прасад је појефтинила и на сточним пијацама у Нишу. Килограм је просечно 530 динара, док је пред новогодишње и божићне празнике износила минимум 600 динара. Продавци кажу да су цене почеле да расту од прославе Аранђеловдана и Светог Николе, али тврде да ће се поскупљење поновити и пред ускршње празнике, када уобичајено влада велика тражња.

- Цена је око Нове године била 600 динара, али ево већ од почетка године цене полако падају. Данашња цена за килограм је од 530 до 550 динара - каже Драган Денић, пољопривредник из Заплањске Топонице код Гаџиног Хана. - Цена сточне хране је такође пала, жито и кукуруз су јефтинији него прошле године, па самим тим и цена прасића.

Он каже да цену највише диктирају понуда и потражња.

- Што је већа понуда и цене су ниже. Тренутно је генерално мање свиња из увоза због афричке куге - каже он и додаје да је понуда у Нишу сасвим задовољавајућа и да има довољно прасади на продају. - Највише се продају у околини Алексинца, у селу Тешица, а у Нишу у селу Мрамор, где је и најпознатија сточна пијаца.

Товљеници

ПОСЛЕ празника пале су и цене товних свиња. Килограм товљеника у Нишу износио је 350, док је сада од 200 до 250 динара. Товне свиње од 80 до 120 килограма у јужном Банату откупљиване су по доминантној цени од 280 динара по килограму. У Краљеву се товљеници нуде по 320 динара за килограм. Интересантно је да је највиша цена товљеника од 80 до 120 килограма од 350 динара забележена протеклих дана у Чачку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата