САМО ПОРЕЗ ПЛАЋА 55.000 ЕВРА: Највећу обавезу на име имовине има Београђанин са Старог града

С. Б.

02. 09. 2023. у 17:27

АКО је по цеху на пореској уплатници, највреднију имовину у Београду нема власник луксузне виле у традиционално елитним деловима Савског венца. Евиденција престоничких порезника показују да убедљиво највећи порез на имовину ове године мора да плати један Београђанин са Старог града. Поседовање низа некретнина у срцу Београда ове године га кошта равно - 6,44 милиона динара. У еврима је то нешто више од 55.000.

САМО ПОРЕЗ ПЛАЋА 55.000 ЕВРА: Највећу обавезу на име имовине има Београђанин са Старог града

Фото П. Митић

Занимљиво је што није реч о кућама и дуплексима. Он оволики порез плаћа јер је власник 13 гаража и помоћних објеката и 11 пословних простора. Секретаријат за јавне приходе Београда, у фискалној 2023. години, утврдио је порез на имовину за 840.000 обвезника, грађане. Овај суграђанин је апсолутни рекордер. Вредност ове имовине је веома тешко одредити, јер се порез на имовину грађана прописује прогресивно. Пореска стопа зависи од укупне вредности.

Агенти за промет некретнина не сумњају да му рентирање тог простора доноси далеко већу зараду.

- Вероватно их издаје, то делује извесно - сматра Пеђа Девић, власник једне београдске агенције. - У центру престонице гараже се плаћају и по 200 евра месечно. Ситуација са пословним простором је разнолика. Локали до улице вреде више. На пример, у Булевару краља Александра до улице папрене су цене ренте, а у оним бочним улицама су пет или шест пута мање. Проблем је што су они у истој зони и порезници им обрачунавају сличну обавезу. Људи су имали проблем у центру града. Иста је зона Кнез Михаилова улица и доњи део Сремске, а цене закупа се куд и камо разликују. Пословни простор се издаје и за седам, 12, али и 100 евра по квадрату. Њему се то свакако исплати. На обавезе према држави обично иде једна или две месечне рате. Власнику остаје десет кирија.

Скала

ГРАЂАНИМА се пореска обавеза на имовину утврђује прогресивно. Најпре се утврде основице за сваку непокретност и њихови износи се саберу. Када је због основица мањи од 10 милиона динара, пореска стопа је 0,4 одсто. За основице вредне од 10 до 25 милиона динара, стопа је 0,6 одсто. По тој стопи се плаћа на износ који премашује десет милиона динара. Када основице вреде од 25 до 50 милиона, стопа је један одсто, а збир већи од 50 милиона - два одсто.

Вредну имовину имају грађани широм Србије. Највећи утврђени износ пореза на имовину грађана у Јагодини, ове године, достигао је износ од 2.589.242 динара. Реч је о власнику више непокретности, који поседује кућу, пословну зграду, станове... У Малом Зворнику највећи порез на имовину износи 112.001,56 динара. Плаћа га суграђанин, власник пословних здања. Просечан износ пореза за грађане је 4.216 динара.

У Кикинди највиши износ пореза на имовину ове године износи око 1,2 милиона динара, а утврђен је за пољопривредно земљиште.

Укупно

УКУПНО утврђена обавеза за порез на имовину грађана за 2023. годину износи 13.86 милијарди динара. Увек се планира да се утврђене обавезе и наплате у укупном износу, узимајући у обзир да се наплата утврђеног јавног прихода може обавити редовно од стране пореског обвезника, као и у поступку принудне наплате од стране пореског органа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - Мојој баби су откинули гркљан

(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - "Мојој баби су откинули гркљан"

У ЊУЈОРКУ се данас, у организацији Сталне мисије Републике Србије при Уједињеним нацијама, одржала панел дискусија "Ми говоримо, јер они не могу - гласови које треба чути" сведочанства сведока и жртава рата у БиХ.

22. 05. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)