СЛАТКО ЗАДОВОЉСТВО ЗАГОРЧАВА ЦЕНА: Велико поскупљење какаоа на светским берзама

Е.Б.Талијан

31. 08. 2023. у 15:26

ЧОКОЛАДА и слаткиши могли би у наредном периоду да постану још скупље задовољство и за потрошаче у Србији, због великог раста цена какао на светским берзама. Главни састојак бројних посластица гурао је поскупљење кондиторских производа и у претходном периоду. Раније овог месеца, цена зрна какаоа на берзама скочила је на највиши ниво у последњих 12 година, када су фјучерси достигли врхунац од 3.569 долара по метричкој тони. Стручњаци су скок приписали паду глобалне понуде производа, истичући да је ово трећа узастопна година дефицита.

СЛАТКО ЗАДОВОЉСТВО ЗАГОРЧАВА ЦЕНА: Велико поскупљење какаоа на светским берзама

Фото: Free Images Pixabay

У Привредној комори Србије кажу за "Новости" да је пораст цена сировина, транспорта, енергената и амбалаже у првом полугодишту ове године утицао на поскупљење чоколаде и кондиторских производа. Према подацима Републичког завода за статистику, чоколада је у нашој земљи од почетка године поскупела 7,5 одсто, а за годину дана, односно у јулу ове године у односу на исти месец лане, за 11,3 процента.

Ипак, субјективни осећај потрошача је да су цене тог производа значајно више порасле и смањују количину коју купују. Већина пазари чоколаду искључиво када је на акцији у продавницама, или је купују на пијацима где се често продају по значајно нижој цени него у трговинским ланцима. Многи потрошачи траже алтернитиву, па се одлучују за јефтиније и можда мање квалитетније кондиторске производе.

Ројтерс преноси податке компаније за истраживање тржишта "Нилсен" да су потрошачи у Европи и Северној Америци већ осетили поскупљење чоколаде од око 20 одсто у последње две године и да почиње да се смањује потражња за том посластицом.

Највећи произвођачи какаоа, Обала Слоноваче и Гана, суочени су са сушом, обилним кишама и болестима које погађају ово зрно у претходне две године, што ће утицати на значајно смањење приноса и у 2023. Из тих земаља долази две трећине светске производње какаоа. Несташица је приморала кључне произвођаче чоколаде, познате светске брендове, да издају упозорење о потенцијалном даљем повећању цена. "Блумберг" оцењује да би криза у индустрији могла би да утиче не само на количину производа, већ и на квалитет. Поред виших цена, компаније за производњу чоколаде могу смањити и величину својих чоколадица.

Ова непоштена пословна пракса прикривеног повећања цена артикла, за којом произвођачи све чешће посежу, добро је позната потрошачима у Србији и посебно их љути. Све теже је наћи паковање чоколаде од 100 грама, јер је калирало на 90, 80 или 75 грама. Тим маркетиншким триком, смањивања амбалаже артикала, компаније злоупотребљавају навике потрошача, јер купци брзо примете поскупљење производа, али не обраћају превише пажње на његову количину.

СКОЧИО ИЗВОЗ СИРОВИНА

У ПРВОМ полугодишту Србија је извезла сировину која се највише користи за кондиторску индустрију, чоколаду преко два килограма, у вредности од 30,7 милиона евра. То је, како наводе у ПКС, вредносно повећање од 60,4 одсто, а количинско од 10,1 проценат, и истовремени пораст цене од 45 одсто. Отварањем фабрике која ту чоколаду сада производи у нашој земљи, више од пет пута је количински порастао извоз у односу на увоз.

У Србији 100 грама млечне чоколаде кошта углавном од 150 до 230 динара. Познатији европски брендови су нешто скупљи и њихова цена се креће од 250 до 350 динара. Исто толико треба издвојити и за црну чоколаду. На нашем тржишту се могу наћи и домаће ручно рађене чоколаде, од посебно одабраних сировина које су изузетно квалитетне и луксузно упаковане. Међутим, потрошачима се, вероватно, заврти у глави од њихове цене, јер уживање у 100 грама ове посластице кошта од 400 до 720 динара.

Иначе, процењује се да светска трговина чоколадом вреди више од милијарду долара.

НАЈВИШЕ СМО УВОЗИЛИ КАКАО У ЗРНУ

СРБИЈА је током првих шест месеци ове године увезла 8.990 тона какаоа и сировине какао у зрну, у вредности од 31,3 милиона евра, што је вредносни пораст од 11 одсто у односу на исти период лане, показују подаци Привредне коморе Србије. Највише смо увезли сировине у зрну, количински за 66,3 одсто више него у исто време прошле године. Истовремено, од јануара до јуна његова цена је порасла за шест одсто.

- За првих шест месеци повећан је укупан извоз кондиторских производа из Србије, вредносно за 30,6 одсто и износио је 94,2 милиона евра, а количински 8,2 процента, што показује пораст цена свих кондиторских производа - наводе у ПКС. - За исти период увезли смо вредносно око 100 милиона евра слаткиша, што пораст од 14, 8 одсто, које је пратило и незнатно повећање количина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!