"ЕКСПО 2027" ДИЖЕ ГРАЂЕВИНУ И РАСТ ПРИВРЕДЕ: Шта доноси најављени план о улагању 12 милијарди евра

Е. Божић Талијан

10. 08. 2023. у 11:58

ОРГАНИЗАЦИЈА једног од највећих и најзначајнијих догађаја на свету, Међународне специјализоване изложбе "Експо 2027", и најављени пројекти који ће се тим поводом реализовати у наредне четири године, изузетно су значајни за српску економију. Стручњаци оцењују да ће то допринети укупном привредном расту наше земље. Донеће бројне послове за наше компаније, а то значи и отварање нових радних места.

ЕКСПО 2027 ДИЖЕ ГРАЂЕВИНУ И РАСТ ПРИВРЕДЕ: Шта доноси најављени план о улагању 12 милијарди евра

Фото: Новости

Процењује се да ће током одржавања изложбе, чији ће Београд бити домаћин, од 15. маја до 15. августа нашу земљу посетити око три милиона људи, а да ће најмање 100 земаља учествовати на манифестацији. Економисти сматрају да ће "Ескпо 2027" имати вишеструко већу корист за Србију од самих прихода од посете и потрошње који ће се остварити током три месеца самог трајања светске изложбе. Упослиће се грађевинска оператива и туристички капацитети, наша земља ће повећати препознатљивост и кредибилитет и привуће ће нове инвеститоре, који ће заједно са домаћим компанијама направити нове послове.

Председник Србије Александар Вучић је рекао да се од данас све мери до 2027. када ће бити одржана међународна изложба која ће променити Србију. Он је истакао да ће сви пројекти, планирани да се ураде у наредне четири године, коштати 12 милијарди евра.

Помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС, Бојан Станић, истиче да тај износ у четворогодишњем периоду, представља средњорочну снажну потпору расту БДП-а. Он указује да реализација планираних пројеката и изградња инфраструктуре, објеката, приступних саобраћајница, значи посао за наше компаније. Не само за фирме које су ангажоване на извођењу грађевинских радова, већ и за компаније које производе грађевински материјал и машине, оне које се баве текстилом, производњом намештаја за опремање просторија, а на планираним пројектима ће радити и инжењери, архитекте...

- С обзиром на то да ће се радити у складу са савременим светским стандардима и технологијама, то ће захтевати разна ИТ решења, архитектонска, дизајнерска, безбедносна, што значи и ангажовање компанија из тих сектора - објашњава Станић. - Нови послови значе и да ће компанијама бити потребни већи капацитети, а то значи додатно ангажовање радника, па се очекује и отварање нових радних места. Организација "Експо 2027" и пројети који га прате, имаће вишеструко већу корист за Србију од самих прихода од посете и потрошње, који ће се остварити током три месеца самог трајања светске изложбе, зато што ће Србија повећати препознатљивост и кредибилитет и доћи ће нови инвеститори.

Он указује и да је то идеална прилика да се домаћи привредници на свом терену састану са партнерима из целог света.Према речима економисте Миладина Ковачевића, планирана улагања од 12 милијарди евра обухватају различите изворе финансирања, а осим буџетских средстава Града Београда и Србије, то су и разне кредитне линије које ће се лакше одобравати подстакнуте међународном изложбом "Експо 2027".

- Тај капитал ће ући углавном у инфраструкуру, а убрзаће и друге важне пројекте попут метроа, изградња обале, нових смештајних капацитета... - каже Миладиновић. - Ови пројекти и ангажовање бројних грађевинских компанија допринеће укупном привредном расту наше земље.

Стручњаци указују и да ће у време одржавања међународне изложбе сви релевантни људи из света еконимије, бизиниса, бити на једном месту. То је изузетна прилика за наше привреднике за склапање нових послова. Осим тога, Србија ће у том периоду бити у свим светским медијима у афирмативном контексту, што је веома добро за имиџ наше земље.

Просторним планом подручја посебне намене, који је председник Вучић представио јавности у уторак, предвиђено је да ће у Сурчину на 25 хектара бити изграђен нови сајам и објекти за међународну специјализовану изложбу "Експо 2027", са 1.500 стамбених јединица. Поред изградње Националног фудбалског стадиона и линијске инфраструктуре, предвиђена је на том простору и градња двоколосечне пруге у дужини од 18 километара. Дозволе за изградњу објеката новог сајма и специјализоване изложбе биће издаване у периоду од октобра 2023. до маја 2024. године.

Завршетак пруге од Земун поља до Националног стадиона планиран је у 2026. години. Како се наводи у плану, двоколосечна пруга дужине 18 километара изградиће се на релацији Земун поље - Аеродром Никола Тесла - Национални стадион, са предвиђеном брзином кретања воза од 120 километара на сат. Сви пројекти ће бити завршени до 1. децембра 2026. када Србија мора да преда просторе учесницима међународне изложбе.

Предвиђено је да ће линијска инфраструктура комплекса будућег сајма обухватати осам километара градских булевара, саобраћајну петљу, надвожњак, линију гасовода, топловод, хидровод, као и паркинг величине 15 хектара. Уговор линијске инфраструктуре је потписан са извођачем фирмом Power China. Уговор о припремним радовима обухвата ископавање и насип на 100 хектара подручја,а за пројекцију радова предвиђено је 12 месеци.

Најлепши стадион у Европи

ПРОСТОРНИМ планом подручја посебне намене почетак изградње Националног фудбалског стадиона планиран је за јун 2024. године, а за тај пројекат биће ангажован архитекта Марк Фенвик. Стадион ће бити по свим стандардима УЕФА и имаће 52.000 седишта, а потписивање уговора са извођачем очекује у наредним недељама. Председник Александар Вучић оценио је да ће то бити најлепши стадион у целој Европи уз новоизграђени стадион Реал Мадрида.

- Оквирна вредност радова Електродистрибуције Србије ће износити између 20 и 22 милиона евра, "Електромреже Србије" око 20 милиона евра - наводи се у презентацији плана. - Јавно предузеће "Београдске електране" ће изградити топловод, хладовод и постројење за производњу електричне енергије, за шта је предвиђено око 40 милиона евра.

Такође, Београд на води д. о. о куповином удела постаје власник имовине укључујући и непокретности на локацији старог сајма у Београду.

- На локацији старог сајма планирана је изградња стамбених објеката на простору од 37,68 одсто, зелених површина на 6,3, а променада на 16,56 процената, с тим да ће Хала 1 износити 9,21 одсто укупне површине, а саобраћајнице 16,69 процената - истиче се у плану. - Средства од продаје удела биће искоришћена за развијање локације новог сајма у Сурчину.

Велики искорак за развој

НАЈАВЉЕНИ план, који је представио председник Вучића о улагању више од 12 милијарди евра у оквиру припрема за “Експо 2027“ биће велики искорак за развој и прилика да се и даље повећавају стопе раста. Ово каже професор економије Драган Ђуричин наводећи да Србија има растући проценат инвестиција у формирању БДП-а.

Председник Вучић је најавио да ће овог септембра бити расписан национални архитектонски конкурс за српски павиљон на међународној изложби. Он је рекао да ће у октобру бити отворена нова зграда железничке станице у Прокопу, одакле ће моћи до аеродрома да се стигне железницом за 15 до 20 минута.

Без убрзане експропријације

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић је најавио да ће за "Експо 2027" бити донет лекс специјалис, односно посебан закон, који неће обухватити убзрану експропријацију.

- Експропријацију ћемо обавити у складу са постојећим законима - рекао је Вучић. - Разговораћемо са људима, дати добру цену и покушати да то завршимо на најбржи могући начин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!