ОДМРЗАВАЈУ СЕ ЦЕНОВНИЦИ? Од 1. септебра банке могу да врате старе, веће, износе накнада

С. Б.

25. 07. 2023. у 17:18

ДЕЛУ прошлогодишњег џентлменског договора банака у Србији и Народне банке Србије ускоро истиче рок. Клијенти појединих могу да се надају да ће им од 1. септембра банке обрачунавати нешто веће накнаде и тарифе. Тада истиче годину дана на колико су били замрзнути снижени ценовници банкарских услуга. То значи да ће моћи да их врате на претходни ниво. С обзиром на то да практично није реч о поскупљењу, већ евентуалном враћању на претходни ниво, о томе неће морати да обавесте НБС 45 дана раније.

ОДМРЗАВАЈУ СЕ ЦЕНОВНИЦИ? Од 1. септебра банке могу да врате старе, веће, износе накнада

Фото Н. Фифић

Грађанима су прошле године банкарске услуге значајно оптеретила буџет. Народна банка Србије реаговала је пакетом мера. Договор је био да банке у Србији наредних годину дана неће мењати цене својих услуга. Оне које су поскупеле од почетка претходне године до тада, ниво накнада су смањиле 30 одсто, односно вратиле на ниво пре поскупљења. И та мера је орочена. Истовремено су све банке клијентима морале да понуде гарантовани текући рачун по цени од 150 динара месечно. Ова обавеза важи и даље.

- Ради заштите стандарда грађана, Народна банка Србије је у тренутку када смо били суочени с растом цена енергената и последично многих других добара и услуга донела пакет мера - напомињу у НБС. - Резултат је одлука свих банака које су повећавале накнаде за платне услуге грађанима од 1. јануара 2021. године да те накнаде у наредној години дана, а почев од 1. септембра 2022. године, умање за 30 одсто или их врате на ниво пре њиховог повећања. Имајући у виду да 1. септембра истиче рок од годину дана за примену умањених накнада за платне услуге, истичемо да су банке у могућности да наставе да примењују тарифе које су усвојиле у периоду од 1. јануара 2021. године до августа 2022. године. То не представља повећање тарифа, како се у медијима наводи, већ обрачун накнада у складу с важећим тарифником.

Народна банка Србије је прописала и обавезу за банке да је обавесте о измени тарифа најкасније 45 дана пре планираног усвајања тих измена и да јој уз та обавештења доставе сву прописану документацију.

Приходи од накнада и провизија

БАНКЕ су прошле године оствариле позитиван резултат у висини од 87,76 милијарди динара. На годишњем нивоу је порастао за 77,9 одсто. Укрупњавање банкарског сектора је настављено, тако да је пословала 21 банка, што је две банке мање него у 2021. години. Последично, број запослених је опао за 192, на 21.517 радника, види се из извештаја Агенције за привредне регистре.

Финансијски извештаји откривају и да су банке лане оствариле нето приход од накнада и провизија у висини од 69,59 милијарди динара. То је за четвртину више него годину пре, када су ове ставке донеле приход од 55,7 милијарди динара.

- Рок од 45 дана рачуна се од достављања уредне документације - додају НБС. - Истичемо да у протеклом периоду ниједна банка није доставила обавештење о измени тарифа, односно увођење нових тарифа по којима банка наплаћује накнаде за пружање платних услуга. С друге стране, неколико банака је доставило обавештење о увођењу нових производа, којима су допуниле палету производа и услуга. Уз наведено обавештење банке су дужне биле да доставе прописану документацију, укључујући и приказ механизма формирања цене новог производа, као и модел уговора.

Доскорашњи председник Удружења банака Србије Владимир Васић верује да ће банке свакао обавестити клијенте о евентуалној промени тарифа.

- Сигуран сам да мора да постоји неки вид комуникације, да ли појединачана порука клијентима, да ли саопштење банке - сматра Васић, банкар и финансијски консултант. - Трошак који је наставио да расте је трошак радне снаге. Неки други трошкови су стабилни или мањи. Банке ће тако одлучивати. Важно је да све нуде базични рачун од 150 динара.

Очекивани ефекти

НАРОДНА банка је прорачунала и колики би ефекат грађано могли да осете враћањем цена услуга. Током годину дана очекивала се уштеда у вредности од седам милијарди динара. Обавеза враћања цена се односила на 14 банака. Толико их је мењало тарифе од 1. јануара 2021. године до лета 2022. Тада је цена корпе основних банкарских услуга код наведених банака у односу на стање на крају 2020. године, према проценама Народне банке Србије, била већа за 13 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)