СВЕЖЕ ЛЕТО ОДЛОЖИЛО КУПОВИНУ КЛИМЕ: Какве су цене уређаја за расклађивање, колико кошта уградња или сервисирање

Е. Б. Т.

29. 06. 2023. у 16:46

ВРЕЛО лето још није стигло, па потрошачи не журе да обаве редован годишњи сервис клима-уређаја, нити да пазаре овај уређај уколико су планирали. Ипак, из трговинских ланаца и сервиса поручују да топли дани сигурно долазе, а онда и велике гужве и стампедо на мајсторе за уградњу и серивисарање, па ће грађани бити принуђени дуго да чекају на ове услуге, уколико их оставе за последњи тренутак.

СВЕЖЕ ЛЕТО ОДЛОЖИЛО КУПОВИНУ КЛИМЕ: Какве су цене уређаја за расклађивање, колико кошта уградња или сервисирање

Фото: Shutterstock

У Београду сервисери кажу да имају више посла, али да није огромна навала. Од тренутка заказивања, мајстор на кућну адресу стиже за дан или два. Редовно сервисирање, које подразумева комплетно чишћење и минималну допуну фреона, у зависности од капацитета климе кошта од 1.500 до 6.000 динара, а у ту цену је урачунат и долазак мајстора. Уградња уређаја у престоници се наплаћује углавном од 9.000 до 15.000, док се у појединим местима у унутрашњости ова услуга обавља и јефтиније, од 6.000 до 8.000 динара. Распон цена је велики, а зависи од врсте, капацитета, произвођача клима-уређаја, и креће се од 260 до 2.600 евра.

Приликом избора сервиса грађани треба да буду опрезни, јер су истакнуте цене које рекламирају обично мамац. Када потрошачи позову, онда сазнају, да у зависности од капацитета климе, последњег чишћења, њеног стања, та цифра може да буде и дупло већа, а за уградњу зависи од количине утрошеног материјала, односно инсталација.

Предраг Манојловић, из једног познатог трговинског ланца, каже да нема значајног раста у куповини клима када је време овако променљиво.

КОЛИКО ХЛАЂЕЊЕ ПОВЕЋАВА ТРОШАК ЗА ЕЛЕКТРИЧНУ ЕНЕРГИЈУ

Може и да дуплира рачун за струју

ПРОМЕНЉИВО време и честе кише сада углавном расхлађују станове, што добро утиче и на рачуне за струју, јер потрошачи не користе превише клима-уређаје. Врели дани се приближавају, па грађани треба да знају да уколико своје домове буду хладили свакога дана једним уређајем, по 10 сати, то би могло да дуплира њихов месечни трошак за електричну енергију, у просеку од 3.000 до више од 5.000 динара.

Један сат рада климе "деветка", у зависности од њене енергетске ефикасности, месечно троши од 21 до 30 киловат-часова, што је од 280 до 400 динара. Уколико ради десет сати, увећаће рачун од 2.800 до 4.000 динара. "Дванаестица" за сат времена рада утроши 30 до 40 киловат-часова на месечном нивоу. То је од 400 до 532 динара, а за 10 сати повећаће рачун за струју од 4.000 до 5.320 динара.

Стручњак за енергетику Жељко Марковић истиче да од више фактора зависи колико ће коштати расхлађивање стамбеног простора и да се не може дати јединствена рачуница.

- То зависи од положаја стана, колико је осунчан, од типа климе, да ли је обична или инвертер, која мање троши и ефикаснија је, од капацитета - прецизира Марковић. - Затим, колико клима-уређаја имате у стану или кући, колико сати је укључена...

Он наводи пример стана од око 70 квадрата, који је осунчан, и има три клима-уређаја, две "деветке" и једну "осамнаестицу". Током најтоплијих месеци, јула и августа, како додаје, рачун може и да се дуплира, односно увећа за око 4.000 динара.

- Потребно је да у континуитету буде више топлих дана, посебно ноћи, и тада долази до великог скока потражње - објашњава Манојловић. - Инвертер клима-уређаји су преузели примат на тржишту, купују се током целе године, зато што служе и за грејање и за хлађење.

Оне су раније биле значајно скупље него обичне, такозване on-off климе, али сада су се, како наводи, прилично уједначиле. Он истиче и да су цене ових уређаја углавном исте као прошле године.

Потрошња

НАЈТОПЛИЈИ дан у овом месецу био је петак, 19. јун. Како наводе у "Електродистрибуцији Србије" тада је потрошња електричне енергије порасла за 5,08 одсто у односу на исти датум лане. С друге стране, у недељу 25. јуна у нашој земљи је утрошено мање струје за 10,18 процената поредећи са истим даном прошле године.

- Приликом тумачења података треба узети у обзир факторе који утичу на ниво потрошње, као што су временски услови, дневна температура и слично, у истом периоду ове и прошле године - истичу у ЕДС.

- Инвертер климе се крећу од 37.999 до 299.999 динара, а то је и најскупља - наводи наш саговорник. - Њен капацитет је 24 БТУ. Цене оn-off клима су од 29.999 до 89.999.

Највише се пазаре јефтинији уређаји, у распону од 36.000 до 67.000 динара.

- Потрошачи се обично одлучују за куповину када крену топле ноћи, а онда се направе огромне гужве и морају да чекају на уградњу дуже - каже Манојловић. - Препорука је да на време купе уређај који су планирали, јер топли дани ће сигурно доћи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)