МИНИСТАР МАЛИ: Успешно завршена ревизија ММФ, њихова оцена изузетно повољна

Новости онлине

12. 04. 2023. у 09:18

МИНИСТАР финансија Синиша Мали је у Јутарњем програму Хепи телевизије говорио о стању економије и јавних финансија, разговорима са ММФ-ом, и другим важним темама.

МИНИСТАР МАЛИ: Успешно завршена ревизија ММФ, њихова оцена изузетно повољна

Фото: Принтсцреен/Хепи

Министар Мали каже да је прва ревизија ММФ успешно завршена, и да су анализиране све могуће бројке и извештаји.

- Њихова оцена је изузетно повољна. Ако погледамо позицију Србије у овом тренутку када је наша економија у питању, ја ћу рећи да стојимо много боље него развијеније земље од нас. Ако погледате сваки индикатор, ми смо апсолутно стабилни. Ми смо прошле године имали стопу раста од 2,3 одсто, раста БДП. Први пут у историји наш БДП је прешао вредност од 60 милијарди евра - рекао је министар.

Он подсећа да је пре 10 година БДП Србије био 33,4 милијарде евра, и да је за деценију готово дуплиран.

- То је урађено упркос поплавама, кризама, ковиду, рату у Украјини, упркос повећању цене енергената. Србија и даље расте, упркос препрекама. То је огроман успех. Када је корона дошла, ми смо брзо реаговали. Девет милијарди евра смо дали из буџета да помогнемо привреди и грађанима. Која је земља то урадила, а да је у исто време одржала ниво јавног дуга испод 60 одсто - каже Синиша Мали.

Министар финансија је рекао да је стопа незапослености у Србији ниска, и да је прошле године била 9,4 одсто.

- Поређења ради, 2012. године стопа незапослености је била 25.9 одсто. Данас је 9,4 и смањује се из дана у дан. Смањује се јер смо спасли нашу економију, Србија се развија и постала је атрактивна за стране директне инвестиције. Људи верују у нас, када улажу новац, улажу у Србију. Зато имате огромно смањење незапослености - рекао је он.

Мали је, коментаришући емисију "Утисак недеље" у којој су о економији говорили Никезић, Шошкић и Ћулибрк, рекао да је потребно упоредити број запослених пре 10 година и данас.

- Они кажу да је незапосленост мања зато што су људи отишли из Србије. Број запослених је такав да имамо преко 2.2 милиона људи који су запослени, што је више од 400.000 радних места отворених, у односу на период од пре 10 година. Данас о нашем успеху не морају да говоре ни Вучић, ни Брнабић, ни Синиша Мали. О томе говори ММФ. Ми смо од Стандард енд Пурса добили потврду да смо стабилни, они су анализирали целу нашу привреду. Онда знате да сте здрави, као организам - истакао је министар.

Он каже да су ужаси рата у Украјини, само када је економија у питању, далекосежни, и рекао је да се нада да ће се ускоро сукоб завршити.

Министар Мали каже да су немачке компаније и даље највећи инвеститори, али је поменуо и инвестиције из Кине.

- Ако се сећате, претходна власт нам је оставила Железару Смедерево без било какве перспективе. Када је РТБ Бор у питању, планирали су тамо да саде кикирики. Тамо није било никакве перспективе. А Зиђин је дигао цео тај крај Србије, људи тамо имају просечну плату од 1000 евра - казао је Мали.

Он је рекао да нема случајности у економији, и да су одлуке које су донете раније резултирале растом и стабилним финансијама.

- Нисмо одустали ни од једног капиталног пројекта. Председник Вучић је недавно отворио деоницу Сурчин-Нови Београд. Имамо завршетак сектора Б обилазнице око Београда. Потом деоница Ваљево-Лајковац. Ми хоћемо ове године да покренемо и два велика пројекта, као што је Вучић најавио - то је пројекат Смајли, од Бачког Брега до Накова, и са друге стране крећемо да градимо и обилазницу око Крагујевца - напоменуо је министар.

Мали каже, о нападима опозиције, да у њихово време није било ни брзих возова, нити је ЕПС био "ферари", и истиче да је то лицемерје које довољно говори о њима.

- Грађани то препознају. Дакле, да је лако, није лако. Али сетите се, када је кренула корона, ми смо имали све четири вакцине, долазили су људи из целог света код нас. Помогли смо привреду. Раније је увек било када почне криза, држава се затвори у себе. А ми смо преузели тај терет, и помогли смо и приватни сектор, а нисмо помагали јавни сектор - казао је он.

Министар каже да је најважније било током пандемије да се сачувају радна места, и каже да ћемо и поред свих криза имати рекордне стране инвестиције.

- Ми инвестирамо и у зелену агенду, граде се и болнице. Тренутно се реконструише 11 домова здравља у Србији. Једна мала земља која никада није побеђивала у економији ево сада побеђује. И онда имате код неких људи субјективни осећај објективне стварности. Србија је данас много јача земља. Њих боле и улагања у војску. И ја сам поносан на то, 22. априла ћемо показати све што имамо у Батајници. Никада већа повећања плата, уз повећања пензија и минималца. Њих боли све што радимо, јер Србија показује економске резултате - додаје он.

Мали подсећа грађане и да је у време када је Дејан Шошкић био гувернер НБС, евро отишао са 80 на 120 динара.

- То је било бахаћење и неодговнорност. Када питате како је њихов шеф, који је зарадио 619 милиона евра, на своје приватне фирме док је водио главни град, на то одговора нема. Онда они причају да је била криза 2008. године. Ја их питам зашто је инфлација 4 године после кризе била двоцифрена. А нама сада спочитавају високу инфлацију, коју нисмо ми изазвали. Инфлација је свугде, а 2012. године није била нигде, осим у Србији. Плате су тада биле 330 евра - рекао је министар.

Он је истакао да Србија стиже, и ускоро ће прескочити, просечне плате у земљама ЕУ.

- То што нас мрзе они споља, ја то разумем. Нико не жели јаку Србију и конкуренцију, ја то разумем. Али не могу да схватим да мрзиш толико своју земљу да нећеш да прихватиш да су плате данас веће, да је незапосленост мања. Ми смо данас потпуно ликвидни, до краја године смо покрили све трошкове, и то у условима огромне кризе - додаје Мали.

Министар финансија је открио да, ако изузмемо дугове према Париском и Лондонском клубу, једини дуг који је преостао је онај према Либији.

- Разлог зашто то не решавамо је зато што не постоји могућност да се то реши, не знате да ли да причате са Триполијем или Бенгазијем. Ми враћамо своје дугове. Буџет увек пројектујемо да буде конзервативнији, како бисмо држали трошкове под контролом. У Скупштини их стално подсећам, да су од 2008. до 2012. године дефицити у буџету које су они правили били су преко 748 милијарди динара. То је неких 7 милијарди евра, које смо ми морали да покријемо 2014. и 2015. године. Па кажу нама је тада порастао јавни дуг. Па јесте, да бисмо покрили ваше мањкове - рекао је он.

Мали каже да се бори свакодневно, као и председник Вучић и премијерка Брнабић, како бисмо кроз ову буру прошли неоштећени.

- Ја мислим да људи не схватају колико су реалне претње по Србију, које би могле да нас врате у време од пре 10 година. Такви су разговори, нису једноставни ни прости, притисак је огроман. Председник Вучић може да издржи притиске, али то нису притисци на њега, већ на Србију. На сву срећу, имамо лидера као што је он, да може да издржи те притиске. Али то није лако ни једноставно. Са друге стране, грађани очекују да плате иду горе, да се пензије повећавају, да се граде ауто-путеви, да могу да оду на летовање, зимовање... Морамо бити свесни да услед притисака, и да немамо овако зрелу и мудру политику, можемо да останемо без свега - каже министар.

Он је истакао да је председник у последњих 10 година учествовао у свим разговорима, и да он боље зна од многих шта је потребно да се ради.

- Ако неко зна да донесе одлуке, и показало се да су то зреле и паметне одлуке, и у интересу грађана Србије. Али имате стране службе, све ове који мрзе Србију, и не могу да живе без напада на њега - додаје Мали.

Министар каже да Вучић има његову апсолутну подршку, и да нама у Србији треба јединство, и да морамо да покажемо да нам је Србија важнија од свега.

- Отуд и идеја председника Вучића за Народни покрет. Да привучемо све којима је Србија у срцу, којима је интерес наше земље и грађана у глави, а не страних амбасада. Морамо то показати, у овим најтежим и најгорим поделама у целом свету. Стварају се нови блокови, стварају се нове силе, Запад и Исток ратују једни против других. Економија пуца свуда, притисак на Србију је никада већи. Ми морамо да покажемо јединство, да то буде непробојно, да не може нико ништа да нам уради. Да као брзи воз прођемо кроз све ово - каже он.

Синиша Мали је рекао да је важно да будемо смирени, и да спроведемо нашу политику колико је год могуће.

- Упркос свим изазовима, који важе за цео свет, 4.4 милијарде евра инвестиција смо привукли прошле године. То су нова радна места и фабрике. На основу тога ми инвестирамо у капиталне инвестиције. Што дуже издржимо, то боље, и зато позивам грађане Србије да подрже председника да што дуже он издржи у овој борби, која није његова, него борба целе Србије и свих нас - истиче министар.

Што се тиче реформе ЕПС-а, министар подсећа та је то предузеће постало акционарско друштво, и да је то први корак везан за реструктурирање ЕПС-а.

- Нама је ЕПС највеће јавно предузеће. Ми желимо да ЕПС буде апсолутни лидер и локомотива раста целе Србије. Ми ако хоћемо да урадимо оно што желимо, и када је екологија у питању, не можемо без јаког ЕПС-а. Порука за све запослене у ЕПС, и све грађане, ЕПС остаје Српски. Шириле су се непроверене информације, и још једном понављам да ЕПС остаје српски. Али након свих искушења хоћемо да ЕПС буде још бољи - рекао је он.

Синиша Мали подсећа да ЕПС може бити још бољи, и да ће бити још бољи.

- Дефинисали смо циљ да 45 одсто производње ЕПС до краја 2030. године буде из обновљивих извора енергије. То су милијарде инвестиција. То више није питање хоћу ли ја или нећу, већ страни инвеститори траже да део струје буде из обновљивих извора енергије. Ми хоћемо да направимо производне капацитете, хидроелектране и соларне електране. Зато нам треба ефикаснији и бољи ЕПС - каже министар. 

Он подсећа да не бисмо имали економију да председник Вучић није "изгурао" пројекат Балкански ток, и да је енергетика у целом свету трећи стуб према коме се препознају богатство и снага једне економије.

- До краја маја дефинисаћемо прецизан план инвестиција са људима из Норвешке. Зашто из Норвешке? Па зато што су они лидер када је енергетика у питању. Они су пре 20 година имали ситуацију са својим ЕПС-ом, који је био слаб, а сада је лидер у целом свету. Можда неке ствари и не знамо, али хоћемо да их чујемо и научимо нешто ново - додао је Мали. 

Министар финансија каже да, када је економија у питању, најгоре што можете да урадите је да будете сујетни.

- И за себе кажем, постоји нешто што знам, а нешто што и не знам. Ја сам рад да научим нешто ново увек, и ако је добро да применимо у Србији - истиче Мали.

Он каже да су пензионерске картице сјајна идеја председника Вучића, и да ће омогућити велики број попуста.

- Са друге стране омогућиће пензионерима и да добију бодове за улазак у музеје. Желимо да им олакшамо то треће доба, и да им пензије буду још веће на тај начин што неће трошити новац, имаће га више за себе и унуке. У овом тренутку 540.000 пензионера се пријавило за те картице. Имамо и 200 фирми из целе Србије које су се пријавиле за то, и позивам их још да се пријаве - закључио је он. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (2)

ВЕЋ ОД 380 ЕВРА: Ево како да посетите ову егзотичну дестинацију за мало пара и то на 8, 11 или 12 дана авионом