ДО ФОТЕЉЕ САМО ПРЕКО КОНКУРСА: Држава намерава да професионализује јавна предузећа

С. Б.

25. 03. 2023. у 12:00

ДРЖАВА намерава да професионализује рад јавних предузећа. Наредних месеци пред Владом ће се наћи Предлог закона о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије. До краја 2024. године, према критеријумима које пропише Влада, ове државне фирме мораће да се претворе у акционарска или привредна друштва.

ДО ФОТЕЉЕ САМО ПРЕКО КОНКУРСА: Држава намерава да професионализује јавна предузећа

"Електропривреда Србије" и "Србијагас", Фото Танјуг

И овај закон ће обавезивати да се директори бирају на јавном конкурсу, али и он оставља могућност привременог, хитног постављења на годину дана. Стручњаци упозоравају на опасност да и овај пропис остане списак лепих жеља.

Закон уводи корпоративно управљање међу јавна предузећа. Зависно до величине, биће организована као једнодомно или дводомна друштва капитала. Министарство привреде ће до 1. септембра сваке године објављивати списак циљева друштва капитала. Циљеве ће одређивати Комисија, а у њој ће бити представници министарстава привреде, финансија и оног у чијем делокругу послује предузеће. Уколико се циљеви не испуне, Министарство привреде може да тражи хитно образложење и план исправљања. Фирме ће до 1. октобра достављати Влади извештаје о испуњеним циљевима за претходну годину, а Влада ће их слати Народној скупштини.

Директора друштва ће на четири године именовати и разрешавати скупштина друштва у једнодомном, а надозни одбор у дводомном друштву. Након конкурса и уз сагласност Министарства привреде. Уколико нема директора, а фирми прети опасност од штете, могуће је поставити директора на годину дана. Уз сагласност ресора за привреду, пошто је оно обезбедило сагласност Владе.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић, међутим, упозорава да постоји опасност да пропис не заживи.

- Шта год да стоји, то су само нормативна акта која могу, али не морају да се примене - самтра Љубодраг Савић. - Искуство нам говори да држава доноси добре законе, али их нажалост не примењује увек. Дуго траје ова прича и ефекти се виде на "Електропривреди Србије". Још 2005. године је почела реформа ЕПС, најпре применом европских правила. Раздвојена је производња, пренос и дистрибуција. Могуће је да он буде државни и успешан. Треба само урадити оно што су урадили Чеси са ЧЕЗ-ом. Држава поставља циљеве и контролише њихово спровођење, а споровди их професионални менаџмент. Значи да је могуће, али није у Србији из различитих разлога. Један од њих је партијско запошљавање. И онда једне године имате добит од милијарду, а наредне године се задужује држава да би опстала. То је једна невесела прича и зато сам скептичан. Нестручно се управља сигурно 20 и 30 последњих година.

С. БУЛАТОВИЋ

ЕТИКА И УСАВРШАВАЊЕ

ЈАВНА предузећа, будућа друштва капитала, имаће обавезу да усвоје етички кодекс. Њиме се ближе уређују принципи пословне етике, правила понашања и пословни стандарди. И њих ће морати да се придржавају сви запослени. Чланови надзорног одбора и менаџмент ће морати професионално да се усавршавају. Министарство привреде ће једном годишње јавним позивом бирати фирме које могу да се баве едукацијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024