У ДРУГОЈ ПОЛОВИНИ ГОДИНЕ ЗНАЧАЈАН ПАД ИНФЛАЦИЈЕ: НБС очекује смиривање инфлаторних притисака

Е.Б.Т.

21. 02. 2023. у 16:23

ИНФЛАЦИЈА је у јануару, према подацима Републичког завода за статистику, износила на месечном нивоу 1,4 одсто, а у односу на јануар 2022. године 15,8 одсто, саопштила је Народна банка Србије. То је, како је наведено, у складу са њиховим очекивањима

У ДРУГОЈ ПОЛОВИНИ ГОДИНЕ ЗНАЧАЈАН ПАД ИНФЛАЦИЈЕ: НБС очекује смиривање инфлаторних притисака

Д. Ристић

- И даље се око две трећине доприноса укупној инфлацији односи на раст цена хране и енергената – кажу у НБС. - На месечни раст цена од 1,4 одсто највише је утицао раст регулисаних цена ,по основу раније најављених корекција цена електричне енергије, гаса и цигарета, као и цена хране, док је у мањој мери допринео и раст цена у оквиру базне инфлације.

Посматрано у односу на јануар 2022. године, цене хране и безалкохолних пића су порасле за 23,7 одсто.

-Висок међугодишњи раст цена хране већим делом је последица деловања фактора на страни понуде на које мере монетарне политике имају ограничен ефекат, пре свега високих светских цена хране, раста цена улазних трошкова у производњи и транспорту хране, као и негативних ефеката суше у Србији и у већем делу Европе – објашњавају у НБС. - Код енергије, у јануару је забележена и корекција цена електричне енергије и гаса што је утицало да раст цена на нивоу целе групе у јануару износи 2,0 одсто.

Базна инфлација, односно индекс потрошачких цена без хране, енергије, алкохола и цигарета, и даље се креће на знатно нижем нивоу од укупне инфлације и у јануару је износила 10,4 одсто, чему значајно доприноси очувана релативна стабилност девизног курса у изузетно неизвесним глобалним условима.

- На постепено ублажавање трошковних притисака могло би да укаже успоравање инфлације у зони евра и успоравање раста произвођачких цена код нас и у међународном окружењу – наводе у централној банци.

Према актуелној средњорочној пројекцији, НБС очекује да ће међугодишња инфлација остати повишена у првом тромесечју ове године, пре свега као последица наставка преношења високих трошковних притисака из претходног периода на цене хране и других индустријских производа, као и корекције цена електричне енергије и гаса. Централна банка процењује да ће се инфлација након тога наћи на опадајућој путањи, уз знатнији пад у другој половини текуће године, тако да очекује да ће крајем године бити на двоструко нижем нивоу у односу на актуелне нивое.

У смеру смиривања инфлаторних притисака, како се додаје, деловаће досадашње заоштравање монетарних услова, очекивано слабљење ефеката глобалних фактора који су водили раст цена енергената и хране у претходном периоду, успоравање увозне инфлације, као и нижа екстерна тражња у условима очекиваног успоравања глобалног привредног раста.

Републички завод за статистику је објавио да су цене производа и услуга личне потрошње у јануару у односу на децембар 2022. године у просеку повећане за 1,4 одсто, а у односу, а у поређењу са истим месецом претходне године да су повећане за 15,8 одсто. Лане у у поређењу са 2021. годином потрошачке цене су у просеку повећане за 11,9 одсто.

Посматрано по главним групама производа и услуга класификованих према намени потрошње, у јануару, у односу на претходни месец, раст цена је забележен у групама “становање, вода, електрична енергија, гас и остала горива” 3,5 одсто, “алкохолна пића и дуван” 2,5 одсто, “храна и безалкохолна пића” 1,6 одсто, “опрема за стан и текуће одржавање” 1,3 одсто, “рекреација и култура 1,0 одсто, “ресторани и хотели” 0,6 одсто, “здравље“ 0,2 одсто и “комуникације” 0,1 одсто. Пад цена је забележен у групи „транспорт“ 0,6 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)