ВИШЕ СТРУЈЕ, А ЗАГАЂЕЊЕ НУЛА! Екипа "Новости" на градилишту блока Б3 у "Костолцу", једној од највећих инвестиција

Елена Божић Талијан

07. 01. 2023. у 14:00

НA простору термоелектране "Костолац Б", дугом око три километра, настаје нови блок Б3, који ће од следеће зиме дугорочно да обезбеди додатну сигурност нашег електроенергетског система и посао за око 150 људи из тог краја.

ВИШЕ СТРУЈЕ, А ЗАГАЂЕЊЕ НУЛА! Екипа Новости на градилишту блока Б3 у Костолцу, једној од највећих инвестиција

Фото З. Јовановић

Ово је један од највећих инвестиционих пројеката који се тренутно реализује у Србији, а грађевински и монтажни радови ушли су у завршну фазу.

После три деценије "Електропривреда Србије" гради модерно постројење, снаге 350 мегавата, што је изузетно значајно у време енергетске кризе. Планирано је да нови блок буде прикључен на мрежу на Видовдан, а пуштен у рад од октобра 2023. године. На градилишту је низ засебних грађевина, челичне конструкције, хале, радници, камиони, а приликом посете екипе "Новости", због топлијих децембарских дана, било је и много блата. Радови на изградњи званично су почели у јануару 2016. године, а нови блок испуњава све домаће и европске стандарде заштите животне средине. Жељко Лазовић, руководилац програма пројеката у ЕПС, истиче да је ово један од технички најсложенијих пројеката.

- Када се термоелектрана посматра банално, то је обичан парни уређај, једна посуда која производи пару, она излази из ње, одлази на лопатице турбине, окреће је, она окреће вратило ротора генератора и производи се електрична енергија - објашњава Лазовић. - Али, када треба да произведете 600 тона паре на сат и имате притисак од 254 бара, температуру воде од 571 степен, ложиште са температуром преко 1.500 степени, где сагоревате огромне количине угља и треба да управљате читавим тим процесом, то даје екстремну сложеност систему.

Блок Б3, како додаје, повећаће производне капацитете ЕПС од пет до седам одсто, што је од 2,2 до 2,5 милијарди киловат-сати годишње. То ће значајно да смањи ниво увоза струје у односу на 2022. годину. Ово постројење ће имати 1,5 до два одсто већи проценат ефикасности у односу на постојеће блокове и производиће више електричне енергије од њих.

Изградња новог термоблока пројектована је према најстрожим европским стандардима и важећим техничким прописима. Пројекат је укључио савремене технологије и стандарде из области технике, све тренутно важеће елементе заштите животне средине, чак и неке који се тек очекују. Имаће уграђене савремене електрофилтере, систем за одсумпоравање димних гасова, денитрификацију, савремене системе за транспорт пепела и шљаке и за пречишћавање отпадних вода. Влажни електрофилтер, који служи за смањење прашкастих материја из димних гасова је прва врста овакве опреме која ће се користити у електранама у Србији.

- На димњаку ће да излазе гасови са степеном пречишћености око 99,8 одсто - каже Лазовић. - Емисије ће бити вишеструко смањене, на пример, сумпор-диоксид ће бити на нивоу 150 милиграма по кубном метру, азотни оксиди 200, а прашкасте материје 10 милиграма по кубном метру, што је у складу са најстрожим еколошким стандардима.

Фото З. Јовановић

Он истиче да су сви папири, који су били потребни за реализацију пројекта, обезбеђени. Њихов тим је, како истиче, урадио преко 970 свезака пројектне документације, што је количина којом би могао, од пода до плафона, да се напуни један двособан стан. Планирану реализацију у протекле две године закомпликовале су околности на глобалном нивоу. У најкритичнијем тренутку, када је највећи обим радова требало да се реализује, почели су да се нижу бројни проблеми због ковида, поремећаја на тржишту, драстичног повећења цена траснпорта и рата у Украјини. Крајем новембра ове године допремљен је последњи контингент опреме за изградњу новог блока, али томе су претходиле бројне тешкоће. Због ковида су фабрике у Кини радиле слабијим интензитетом, што је утицало на одлагање испорука, а због ситуације у Украјини значајно је отежан транспорт.

- Из Кине је испоруче 178.000 кубних метара опреме - наводи Лазовић. - Транспорт се одвијао највећим делом воденим путем и ишао је преко луке у Констанци, али ту је било проблема и кашњења. Уплови брод у луку и не може да се истовари по месец и по, два. Приоритeт је био транспорт према Украјини, а све остало је било гурнуто у страну.

Фото З. Јовановић

Према Лазовићевим речима, угаљ за нови блок је обезбеђен повећањем производње у копу "Дрмно" са девет на 12 милиона тона. То је постигнутно кроз интензивније копање угља, а не повећање габарита овог копа, који је најбоље технолошки урађен у читавој Источној Европи.

Пројекат у Костолцу реализује се на основу међудржавног споразума Србије и Кине о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре. Извођач радова је кинеска компанија CMEC. Укупна вредност пројекта је 715,6 милиона долара,а од тога улагања у изградњу новог блока Б3 износе 618 милиона долара, док је завршени пројекат повећања производње угља на копу "Дрмно" вредан 97,6 милиона евра. Укупно 85 одсто средстава за финансирање пројекта обезбеђено је из дугорочних кредита кинеске Ексим банке, док 15 одсто обезбеђује ЕПС.

ИСКУСТВО И ЗА МЛАДЕ СТРУЧЊАКЕ

НА пројекту тренутно ради око 1.200 радника, а у наредном периоду ће бити ангажовано још њих. У реализацији учествује велики број реномираних фирми из Кине, као и српских компанија. Много младих српских стручањака, који су ангажовани на пројектовању, стећи ће огромно искуство. Један од њих је машински инжењер Марко Плавшић, заменик руководиоца пројекта.

- Раније сам радио на неким мањим ремонтима постојећих електрана, али први пут учествујем у једном овако сложеном пројекту, јер је тако нешто последњи пут рађено пре 30 година. - истиче Плавшић. - Целокупно ово искуство на изради пројектне документације, производњи опреме, монтажи, и касније приликом пуштања у рад је изузетно значајно.

УГРАЂЕНО 120.000 КУБИКА БЕТОНА

ТОКОМ досадашње изградње блока Б3 уграђено је више од 120.000 кубних метара бетона, 2.500 шипова, 60.000 тона челичне конструкције, а ископано је преко 220.000 кубика земље. Када је рађен бетон, процес није смео да се заустави и трајао је седам дана по 24 сата у континуитету.

СРЦЕ И ДУША

ГЛАВНИ погонски објекат у оквиру кога се налазе котао, турбина и генератор су срце и душа термоелектране - каже Марко Плавшић, заменик руководиоца пројекта. - Срце, зато што се ту одвија суштина термоелектране, производња електричне енергије. Душа, јер енергија не може да се уништи већ се претвара из једног облика у други, што се дешава и током овог процеса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)