САД У СРБИЈУ ДОЛАЗЕ У ПЕЧАЛБУ: Из године у годину, због мањка радне снаге, послодавци све више ангажују странце

С. Б.

21. 12. 2022. у 10:35

НАЈПРЕ су стизали као ретке занатлије и менаџери, а данас је списак занимања у којима је неопходна подршка из иностранства - подугачак. Раде као возачи, достављачи, сезонци у пољопривреди, али највише као грађевинци.

САД У СРБИЈУ ДОЛАЗЕ У ПЕЧАЛБУ: Из године у годину, због мањка радне снаге, послодавци све више ангажују странце

FOTO: N. Skenderija

Према подацима Националне службе за запошљавање, само у првих шест месеци ове године, издате су 14.803 радне дозволе. Пре само седам година у Србији се у просеку годишње ангажовало 3.000 страних држављана.

Србија се суочава са мањком радне снаге пре свега због демографске ситуације, али и одласка радника у земље Европске уније. Послодавци тврде да су наши грађани незаинтересовани за обављање одређених послова.

 - Немамо кадрова ни са средњом стручном спремом, у области грађевинарства, машинске, металске индустрије, недостају нам возачи, кувари и конобари у угоститељству, у пољопривреди у прехрамбеној индустрији указивали су у Привредној комори Србије.

- Недостају и кадрови с високим образовањем, инжењери, машински, електро, грађевински, технолози, биолози, микробиолози.

Порези и доприноси да остану овде

НЕ желимо да се наша земља котира као нека која се према радницима понаша врло лоше - каже Саша Торлаковић. - Сви радници који раде у Србији треба да примају загарантовани минималац. Ако се они договоре за мање, ту се не може много, али треба порези и доприноси да се плаћају у Србији. Није у реду да домаћи послодавац има уредно пријављне раднике, а стране комапније, подизвођачи, да тако анагжују радну снагу. Недопустиво је и да радници у том статусу раде на државним пројектима.

Кроз евиденцију Националне службе за запошљавање пролазе они које послодавци траже и који се запошљавају како прописи налажу. Много већи број долази нелегалним каналима, нису пријављени, не примају загарантовану плату. И раде најједноставније физичке послове.

 - Радници у Србију највише долазе из Индије, Турске, Вијетнама, Бангладеша... - каже Саша Торлаковић, председник Самосталног синдиката грађевинарства у Србији.

- Долазе из руралних делова Азије. Један део радника се задржи код нас, а многи иду даље. Обилазио сам градилишта на Дивчибарима и Златобору и на њима углавном раде турски држљављани, уредно пријављени и имају добре услове за рад. Синдкат није против радника емиграната, али смо против непоштовања закона, без обзира на то што умањују цене. Већина тих радника су она проста радна снага. Нема ту мајстора. Изузетак су турски радници, међу њима има армирача, тесара, зидара, док ови радници раде тешке грађевинске послове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори