ФОРБС О НЕДОСТАТКУ ГАСА: Без руског плавог енергента Европа ће склизнути у средњи век

П. З. С. / риа.ру

12. 09. 2022. у 21:02

ЕВРОПСКЕ земље су ушле у дугорочну енергетску кризу и сада клизе у средњи век, рекао је виши колумниста Форбса Кенет Рапоза.

ФОРБС О НЕДОСТАТКУ ГАСА: Без руског плавог енергента Европа ће склизнути у средњи век

Фото: Танјуг


-Вести из западне Европе подсећају на оно што је некада стизало из земаља као што је Боливија. Високу инфлацију прати и рационализација потрошње ресурса коју намеће држава, рекао је новинар.

Дакле, у Немачкој предузећа престају да раде због неприступачних рачуна за струју. Британија се такође суочила са енергетским проблемима, а новоизабрана премијерка Лиз Трас обећала је да ће укинути забрану производње гаса “методом фракторинга” (hydraulic fracturing), наставља аутор.

Barclays Capital предвиђа да се због раста цена енергије, мера штедње ЕЦБ-а и пада тражње ЕУ суочава са дубоком, продуженом рецесијом. То ће трајати до другог квартала 2023. године, а БДП ће се смањити за 1,7 одсто. Криза ће највише погодити Немачку, Француску, Италију и Шпанију.

У протеклих пет година, ЕУ је трошила у просеку 400 милијарди кубних метара гаса годишње: око сто милијарди је отишло приватним потрошачима, 167 милијарди индустрији, а остатак је отишао у енергетски сектор. Штавише, пре руске специјалне операције у Украјини, Москва је чинила скоро половину горива које су потрошили Европљани.

Према речима Рапозе, ЕУ је успела да делимично замени увоз из Русије другим изворима, као и да смањи сопствену потрошњу. ЕК сматра да ЕУ треба да смањи потрошњу гаса за 15 одсто, односно око 60 милијарди кубних метара, у случају „раскида” са Москвом. Међутим, чак и у овом случају, континент ће наставити да купује руско гориво.

Стручњаци Barclays верују да Европа може да покрије недостајући обим покретањем нуклеарних електрана и електрана на угаљ. Упозорили су и на смањење потрошње – иначе се не може избећи удар на економију.

Западне земље суочене су са растом цена енергената и налетом инфлације због увођења санкција Москви и политике напуштања руског горива. Због поскупљења горива, пре свега гаса, индустрија на Западу је у великој мери изгубила своје конкурентске предности, што је утицало и на друге секторе привреде. Такође, САД и европске земље суочавају се са рекордном инфлацијом у последњих неколико деценија.

БОНУС ВИДЕО - УНИШТЕНА ДВА АМЕРИЧКА СИСТЕМА ХИМАРС: Министарство одбране Русије објавило снимак

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!