НАРОДНА БАНКА КУПОВАЛА ДЕВИЗЕ: НЕТО девизне резерве Србије на крају јула за 427,2 милиона евра веће него у јуну

Е. Р.

11. 08. 2022. у 09:57

БРУТО девизне резерве Народне банке Србије на крају јула износиле су 15 милијарди евра. Оне су тако за 247,1 милион евра веће него на крају претходног месеца.

НАРОДНА БАНКА КУПОВАЛА ДЕВИЗЕ: НЕТО девизне резерве Србије на крају јула за 427,2 милиона евра веће него у јуну

Фото Танјуг

НБС поручује да овај ниво резерви премашује сав новац у оптицају и неорочена средства у банкама и обезбеђује и пет месеци увоза робе и услуга. То је скоро двоструко више од адекватног нивоа покривености увоза робе и услуга девизним резервама.

Нето девизне резерве на крају јула износиле су 12,3 милијарде евра и у односу на крај претходног месеца биле су веће за 427,2 милиона евра.

- Повећање девизних резерви првенствено је резултат активности Народне банке Србије на домаћем девизном тржишту - поручују из НБС.

- Нето прилив по основу куповине девиза и своп трансакција су утицале у износу од 367 милиона евра. Додатно су утицали управљање девизним резервама, донације и приливи по другим основима у износу од 94,8 милиона. Наведени приливи били су више него довољни да покрију одливе по основу девизне обавезне резерве банака услед уобичајених активности ових финансијских институција, доспелих девизних државних хартија од вредности на домаћем финансијском тржишту, као и нето раздужења државе по основу кредита и по другим основима. Ефекат тржишних фактора у јулу био је позитиван у нето износу од 87,5 милиона евра, превасходно по основу наставка јачања америчког долара у односу на евро.

Вредност динара према евру у јулу готово је непромењена, док је од почетка године динар номинално ојачао према евру за 0,2 одсто. Народна банка Србије је на међубанкарском девизном тржишту у јулу нето купила 435 милиона евра, док је од почетка године нето продала 1,35 милијарди евра, ради одржавања релативне стабилности курса.

ДАНАС МЕРЕ

НАРОДНА банка Србије данас ће изаћи са сетом мера којим би требало да се сачува стандард грађана у односу на провизије и накнаде које банке наплаћују. Последње у низу повећања тарифника појединих банака узнемирило је јавност и покренуло питање да ли је могуће ограничити њихов раст, али и увођење нових.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)