ЗАБОРАВЉЕНА КАРТИЦА КОШТА 15 €: Неколико банака почело наплату по новим ценовницима за своје услуге

С. БУЛАТОВИЋ

05. 08. 2022. у 07:10

СВЕ је јавно, доступно и видљиво. Начелно нема ниједна препрека да клијент изабере банку по својој мери.

ЗАБОРАВЉЕНА КАРТИЦА КОШТА 15 €: Неколико банака почело наплату по новим ценовницима за своје услуге

Фото Shutterstock

У пракси - тарифници, скоро по правилу ситним словима камуфлирани на интернет страницама, побројавају десетине, па и стотине накнада. Да би се изабрала најповољнија институција, потребна је озбиљна анализа. Ни то, међутим, не гарантује да неће и она, колико сутра, променити ценовник. Са првим даном августа неколико банака почело је обрачун нових износа, али и нових накнада.

Једна велика домаћа банка клијентима шаље поруку да буду опрезни приликом дизања кеша са банкомата у иностранству. Уколико њиховом грешком картица остане заробљена, повратак ће их коштати - 15 евра. Покушали смо од највећих банака на тржишту да сазнамо да ли још неко финасијски кажњеава клијенте који омаше ПИН, али смо добили само један одговор.

- НЛБ Комерцијална банка не наплаћује погрешан унос ПИН кода на банкоматима, као ни унос погрешних података приликом плаћања путем електронског, односно мобилног банкарства - чули смо у овој финансијској институцији.

Нове ценовнике у Удружењу банака правдају скоком трошкова пословања. Иако поскупљење није популарна мера, објашњавају да једино тако банке могу да обезбеде квалитетну услугу.

У случају једне од највећих банака у Србији клијенти су путем мејла још у мају обавештени да ће 1. августа доћи до промене тарифа. Неке услуге попут провизија за уплате до 5.000 динара су спустиле са 0,95 на 0,5 одсто, али је скоро свако одржавање рачуна поскупело. У зависности од пакета услуга, ко је плаћао месечно 250 динара, сада има обавезу од 499, а они којима су скидали 576, сада су тарифирани са 999.

- Имамо инфлацију од 12 одсто - каже Владимир Васић, секретар Удружења банака Србије.

- Питање је када ће која банка, баш као и остатак привреде, то да укалкулише у цену. Али само тако систем може и даље добро да функционише. Има банака које и седам година нису мењале износе накнада. Неколико их је недавно кориговало ценовнике. Различите су ситуације. Већина схвата да мобилна апликација и мобилно банкарство кошта. Ценовни притисак је велики. Ту су и трошкови плата. Да би све то функцинисало потребни су ИТ стручњаци, а њихове плате су изнад просека.

Заштитници корисника финансијских услуга, с друге стране, упозоравају да тренутна регулатива клијентима не пружа сигурност и обесмишљава избор нове институције.

Народна банка Србије најављује доношење сета мера како би се уредило ово питање.

- НБС треба да постави границу докле банке смеју да иду у смишљању нових накнада - каже Дејан Гавриловић из једног удружења потрошача.

- Накнада за погрешно унет ПИН није накнада ни за какву услугу, то је кажњавање клијената. НБС треба да ограничи шта банке смеју да наплаћују. Они смеју само да наплаћују услуге, али то што они уводе нису никакве нове услуге. Људи деценијама уназад греше у уносу ПИН-а. Они тачно гледају колико где трансакција имају и колико могу да зараде. Ако је милион електронских плаћања, уведу да је свако по 20 динара, и ето им 20 милиона динара. Други корак треба да буде ограничење колико пута годишње могу да мењају тарифе. Баш зато да промена банке не би била обесмишљена. Ценовници морају да важе неко време, али и да се ограничи колико могу да се повећају. Није у реду да одржавање рачуна одједном поскупи 100 или 200 одсто.

Добро утврдити ПИН пре подизања новца, Фото shutterstock

Рачуна се и оглашавање неважећом

КЛИЈЕНТИ који имају времена и концентрације могу да проуче тарифнике. Послови са картицама носе низ трошкова. Да ли се новац диже на туђем банкомату, да ли се плаћа у земљи или иностранству и пре свега колико кошта месечно одржавање "пластике".

Блокирана картица носи трошак одблокирања, украдена израду нове, па њено допремање...

У једној банци тако оглашавање картице неважећом кошта 3.600 динара, а хитна израда нове - 1.000 динара. У истој банци је израда новог ПИН-а 360 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (4)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)