АРИЉСКА МАЛИНА САДА НАЈЈЕФТИНИЈА: Ове године берба "црвеног злата" у знаку неуједначених откупних цена

Н. ЈАНКОВИЋ

14. 07. 2022. у 12:48

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ су у својим засадима, берба протиче без протеста произвођача "црвеног злата", али разлике у откупним ценама могле би срушити садашњи мир између сељака и откупљивача.

АРИЉСКА МАЛИНА САДА НАЈЈЕФТИНИЈА: Ове године берба црвеног злата у знаку неуједначених откупних цена

Малинарима пуне руке посла, Фото Д. Дозет

Примера ради, у Косјерићу килограм виламета хладњачаре кошта 610 динара, док у Ариљу откуп увелико траје, али по цени нижој за чак 100 динара.

- Апсурдно је да је у Ариљу, одакле долази око 40 одсто рода, цена нижа него у Косјерићу, а даљи пласман је исти - каже Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара.

- Одржаћемо скупштину удружења и ако се обећање о изједначавању цена не обистини, ићи ћемо у протесте. Предложићемо пољопривредницима да кренемо у блокаде хладњача, надамо се да ће већ данас надлежни отклонити ове неправилности.

Док малинари већају, хладњачари у Ариљу и Ивањици при откупу плаћају 510 динара, у Косјерићу али и широм Мачванског и Колубарског округа - цена је 610 до 620 динара.

Највећи део овогодишњег рода и ове године долази из Ариља, светске престонице "црвеног злата", око 40 процената. У осталим деловима земље где засади малине расту, попут Пчињског округа, произвођачи су углавном задовољни ценом. Кажу, она је добра, али су просечни приноси око осам тона по хектару, услед лоших временских прилика.

- Целокупан овогодишњи род биће нижи него лане за 30 до 40 процената, услед града, бујица које су уништиле бројне засаде када је пало више од 100 литара воде по метру квадратном - додао је Радовић.

Фото Н. Јанковић

Прошлогодишља цена била је, подсетимо, од 420 до 450 динара. Овогодишњу вишу цену "појела" је хемија која је поскупела за 50 до 70 одсто, као и виша цена горива и надница за бераче у односу на 2021. годину.

Проблем пољопривредника чији је род "обрао" град је у полисама заљученим са осигуравајућим кућама. У ситуацији када је откупна цена од 510 до 620 динара, надокнада за штету у већини случајена износи око 300 динара, па је исход овогодишње бербе за многе "танак".

У овом тренутку, у засадима је ангажована армија берача који долазе из свих крајева Србије. Просечна дневница износи 4.000 динара и то је један од већих малинарских трошкова.

Малинарство је све заступљеније и у Републици Српској, ту су пољопривредници незадовољни јер је откупна цена нижа него у Србији.

- Тржиште нам је исто, а цене другачије - истиче Иван Стојановић, председник Удружења "Виламет" из Републике Српске.

- Тражимо најмање 10 конвертибилних марака за килограм, јер наша и малина из Србије имају исте купце у иностранству.

СРБИЈА ЛИДЕР

Србија је и даље светски лидер у производњи "црвеног злата".

- Као што је прогнозирано, наш род ће бити за око 30 одсто мањи од очекиваног због временских неприлика, али је квалитет засада бољи него лане - истиче Александар Лепосавић из Института за воћарство у Чачку.

- Прошлогодишња прихватљива цена утицала је да произвођачи више пажње посвете засадима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!