ИМАМО ПШЕНИЦЕ ЗА ЦЕО БАЛКАН: Министар пољопривреде Недимовић процењује да ће овогодишњи род жита бити око три милиона тона

С. Б.

20. 06. 2022. у 09:00

ЖЕТВА пшенице почеће за десетак дана, а очекује се род од три милиона тона, што је двоструко више него што Србији треба, потврдио је јуче министар пољопривреде Бранислав Недимовић. Ипак, додао је министар, мере контроле извоза остаће на снази.

ИМАМО ПШЕНИЦЕ ЗА ЦЕО БАЛКАН: Министар пољопривреде Недимовић процењује да ће овогодишњи род жита бити око три милиона тона

Фото Н. Фифић

- Ми произведемо два, два и по пута више пшенице него што нам је неопходно, али свакако не смемо да због велике тражње за извозом останемо без пшенице и брашна у Србији. То би била катастрофа. Наша производња је довољна за цео Балкан. Србија потроши 1,3 до 1,5 милиона тона за све што јој је неопходно. Ако вам кажем да ћемо имати до 3,2 милиона тона са прелазним залихама, имаћемо за две и по Србије следеће године пшенице, али морамо бити будни - рекао је Недимовић, гостујући за РТС.

Он је оповргао тврдње да је тренутно 900.000 тона пшенице старог рода у силосима и навео да су залихе до 500.000 тона.

Недимовић је истакао да је Влада Србије у четвртак донела одлуку о тромесечним квотама за извоз пшенице због лакшег планирања логистике. Он је навео да су велики захтеви за извоз ове житарице и да је једна арапска земља тражила да јој у једној испоруци извеземо 240.000 тона.

Табела псеница ВН

- То је пола онога што имамо до нове жетве. Одговорили смо да прво видимо колика нам је нова производња. Постоје ове квоте, могу да се уклапају - рекао је Недимовић.

Министар пољопривреде је навео да су трошкови производње пшенице ове године повећани за 60 до 70 процената, али и да је зарада знатно већа.

- На продуктној берзи у Новом Саду је у петак килограм пшенице коштао 38 динара, а прошле године је цена у жетви била 21 динар. На принос од пет тона по хектару, а биће и виши нарочито у Војводини, профит неће бити мањи од 800 евра, а то је готово два пута више него прошле године. То је профит код оних који имају своју земљу, а ако се узима у закуп, онда је тај профит мањи - рекао је министар.

Он је оценио да је и овогодишња откупна цена малина добра, јер се у ваљевском и шабачком крају, где је прво почела берба овог воћа, плаћа 600 динара за килограм, али је проблем недостатак берача:

Табела воћарство

- Имамо 20.000 хектара под малињацима у Србији, нама 97 одсто малина оде у извоз, а највише у Француску и Немачку. Прошле године смо извезли воћа за 824 милиона евра.

Министар је најавио да ће данас или сутра почети поправка атарских путева ка малињацима у ивањичком крају и другим деловима Србије, где су невреме и град однели ту инфраструктуру. Недимовић је изнео да је извоз воћа у Русију стабилизован, мада су трошкови транспорта знатно повећани.

- Јагоде смо извезли више у последњих месец дана него у истом периоду прошле године када није било рата. Отворили смо нове тачке, идемо преко Турске, преко балтичких земаља и све то функционише много боље него у марту и априлу. Отклоњен је и проблем извоза јабука у Русију, али је проблем логистика, јер је транспорт једног контејнера воћа коштао 4.000 евра, а сада је 11.000 евра, а немате шта да вратите - рекао је Недимовић.

 

ЦЕНЕ ЗАМРЗНУТЕ ЈОШ ДЕСЕТАК ДАНА

ЦЕНЕ основних животних намирница у Србији замрзнуте су још десетак дана, а министар Недимовић напомиње да је ситуација у свету што се тиче снабдевености и ценовника веома компликована.

- Ово што се сада дешава на тржишту хране у свету је дечја игра у односу на оно што ће бити за шест месеци или годину дана. Није било сетве у деловима Украјине, а питање је да ли ће бити жетве. Истовремено, Русија је забранила извоз кукуруза и пшенице - подсетио је Недимовић.

ЗАШТИТА ОД ГРАДА

МИНИСТАР Недимовић најавио је и да ће у сарадњи са Министарством пољопривреде Републике Српске од града бити заштићен запад Србије, баш како је заштићен и ваљевски крај. За аутоматску противградну заштиту у ту сврху издвојено је више од 40 милиона евра.

ВЛАДА КУПУЈЕ ДОДАТНУ ПШЕНИЦУ

ВЛАДА Србије усмерила је 3,6 милијарди динара за набавку додатних 90.000 тона меркантилне пшенице, наводи се у решењу објављеном у "Службеном гласнику". Средства су обезбеђена кроз текућу буџетску резерву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана