ПАНДЕМИЈА И РАТ ПРАЗНЕ ОБОРЕ: Удружење за сточарство предлаже да подстицаји за млеко и месо да буду изједначени

Ј. Су.

03. 05. 2022. у 09:11

ДРЖАВА би требало да спроведе системске мере за наше сточаре, како би лакше пословали и ублажили дејство кризе.

ПАНДЕМИЈА И РАТ ПРАЗНЕ ОБОРЕ: Удружење за сточарство предлаже да подстицаји за млеко и месо да буду изједначени

Фото П. Милошевић

Предлог је да се подстицаји за производњу меса и млека изједначе, да нема лимита у броју животиња, али и количини млека, како би сви који се баве овиме добили субвенцију од државе.

Ово је јуче изјавио Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство у Привредној комори Србије, додајући да је њихов предлог још и смањење ПДВ на храну за животиње на 10 одсто, као и на ветеринарске услуге. Како је објаснио, неопходно је уводити олакшице, јер је криза, која траје више од две године, узроковала да узгајивачи смање број грла и товљеника и говеда, па чак и да потпуно престану са производњом млека, због неисплативости.

- Уколико се овакав тренд настави, може доћи до несташице сировина, тако да треба на дневном нивоу пратити развој ситуације у сточарству - сматра Будимовић.

Када је реч о поскупљењу меса, млека и јаја у наредном периоду, то највише зависи од цене импута, објашњава Будимовић. Слика, сматра, није оптимистична на глобалном нивоу.

Неопходно је да држава настави са спровођењем системских мера, како би се сточарима у Србији помогло да превазиђу кризу изазвану ратом у Украјини.

И министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је да Србија има довољно хране и за себе и за извоз. Ми смо земља хране и имамо довољно пшенице, кукуруза, уља, брашна, млека и других пољопривредних производа, који су неопходни за наше становништво.

- Снабдевеност домаћег тржишта је стабилна, имамо вишак хране па је Влада одобрила извоз додатних количина житарица - казао је Недимовић.

- Много више произведемо него што можемо да поједемо или да се користи у сточарству.

Фото Танјуг

Министар Недимовић је подсетио да смо ми на режиму квота, а то значи да је сада дозвољен извоз 220.000 тона пшенице, 23.000 тоне брашна, 150.000 тона кукуруза и осам милиона боца уља.

- Водимо рачуна о билансима, а гледамо да у сваком тренутку буду задовољни пољопривредни произвођачи, али и потрошачи - казао је Недимовић.

Ненад Будимовић, Фото Танјуг

Продуктна берза Нови Сад

ЦЕНА пшенице на Продуктној берзи скочила је за шест одсто, а остали пољопривредни производи задржали су добре цене и имали тенденцију поскупљења. Пшеница се кретала у распону од 38,3 до 38,5 динара за килограм. Термински уговори за пшеницу овогодишњег рода закључивани су на нивоу цена од 37,5 динара за килограм, са испоруком током јула.

Берзански уговори за кукуруз закључени су у ценовном опсегу од 33,6 до 34 динара за килограм без ПДВ, са испоруком робе током маја. Руска уреа прометована је по цени од 97,72 динара за килограм.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна