ПОСТ ТОПИ ЦЕНЕ СВИЊСКОГ МЕСА: Статистика показује да се важна намирница продаје повољније него лане

Б. Ца. - Ј. Су.

16. 03. 2022. у 10:00

ПОСЛЕ вртоглавог скока цена меса крајем прошле године, када у витринама престоничких маркета готово да није било свињетине испод 800 динара, последњих дана купци примећују да су бројке на етикетама калирале. Да је свињско месо појефтинило у већини градова Србије, за седам до око 30 одсто у односу на септембар, показали су и последњи подаци пољопривредних производа Републичког завода за статистику.

ПОСТ ТОПИ ЦЕНЕ СВИЊСКОГ МЕСА: Статистика показује да се важна намирница продаје повољније него лане

Фото Д. Миловановић

Поређењем извештаја цена на мало пољопривредних производа, из друге недеље септембра и краја фебруара, највише је појефтинило свињско месо у Нишу. Лане је килограм коштао 597 динара, а сада 429 динара, што је готово за трећину мање. За око 15 одсто је јефтинија свињетина у Крагујевцу, Смедереву, Зајечару. У Лесковцу је уместо 429 динара за килограм, последња забележена цена 399 динара. У Београду је са просечних 569 динара по килограму у септембру, цена сада пала на 509, што је за 10 одсто ниже.

Стручњаци кажу да је појефтињење свињског меса, ипак незнатно мало и да је до пада дошло последњих дана. Како кажу, вероватно је узрокован слабијим извозом од почетка рата у Украјини, али и периодом поста када је мања тражња за свињетином. Додају и да су цене меса за нашег потрошача неприхватљиво високе, па је добро да иду наниже.

- Сваки динар је важан, па иако не водим стриктну евиденцију, приметила сам да су свињски бут, плећка и крменадле у трговинском ланцу у ком редовно пазарим, јефтинији - каже Београђанка Светлана Петровић. - Сећам се да је у једном тренутку пред Нову годину свињско месо коштало око 800-900 динара. Филе сам чак платила око 1.000 динара, а у истој продавници пре неки дан коштало је мање од 600 динара. Сада су поново чешће акције, па је увек понешто на снижењу, али су претходне цене свкакао деловале нереално и пренадувано, јер су чак и овакве високе за многе.

Према речима Ненада Будимовића, секретара Удружења за сточарство Привредне коморе Србије, објашњење за ниже цене би могло да буде застој, тачније, смањен транспорт односно извоз у околне земље.

- Уз то Русија је тешко доступна, мада ми више нисмо неки играчи на њиховом тржишту - говори Будимовић. - Вероватно је и већа понуда него што је тражња. Уз пост, ту је и геополитичка ситуација. Прошле године смо имали велики увоз, али је тренутно занемарљив. Има и нашег меса, јер се сигурно мало стало са иностраном продајом, да би се видело шта се дешава, због рата. Сигурно да не смеју за Русију да шаљу камионе, али је сад и питање цене транспорта, исплативости и сировине. Иначе, свињско месо извозимо у Северну Македонију, Црну Гору и Босну и Херцеговину.

Агроекономиста Милан Простран каже да није приметио веће снижење свињског меса, али с обзиром на цену кукуруза и друге сточне хране, на такву срећу не треба ни рачунати. Претпоставља да је мало смањен извоз, па да су цене због тога пале. Како, међутим, тврди, за џепове наших потрошача и садашње цене су превисоке.

ПОНУДА

ТРЕНУТНО се килограм свињског бута у београдским трговинским ланцима продаје за 570 до 650 динара. Плећка кошта од 500 до 570, а филе од 700 до 800 динара. Јунетина и јагњетина су и даље задржале папрене цифре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду