УРЕДБА О ОГРАНИЧАВАЊУ ЦЕНЕ ГОРИВА: Влада заказала седницу за сутра
ВЛАДА Србије ће сутра на седници усвојити нову уредбу о ограничавању цене нафтних деривата, која ће бити идентична постојећој и важиће до 30. априла, изјавила је Танјугу министарка трговине Татјана Матић.
Д. Балшић
Уредба којом су на 30 дана ограничене максималне малопродајне цене одређених деривата (дизела и бензина 95) престаје да важи 11. априла.
Матићева је додала да је текст нове уредбе већ усаглашен са министарствима енергетике, финансија и привреде и спреман за усвајање на влади.
Министарка трговине није могла у овом тренутку да каже како ће влада по том питању поступати након 30. априла.
- Врло је незахвално прејудицирати било шта у вези са ценама деривата, јер видимо да цене сирове нафте на светском тржишту осцилирају. Ових дана смо видели и велики пад цене нафте. Надамо се да ће се цене деривата стабилизовати и могу да кажем да смо у вези са тим умерени оптимисти - рекла је Матићева Танјугу.
По сада важећој уредби, највиша малопродајна цена са порезом на додату вредност за евродизел и безоловни бензин БМБ 95 утврђује се у износу просечне велепродајне цене деривата на територији Србије увећане за шест динара.
Цене се утврђују на основу механизма установљеног Уредбом Владе Србије о ограничењу висине цена деривата нафте.
По Уредби се цене ова два деривата усклађују сваког петка и објављују на сајту Министарства трговине у 15 часова и важе наредних седам дана.
Највише малопродајне цене ових деривата утврђује Министарство трговине сваког петка и објављује на званичној интернет страници најкасније до 15 часова.
Просечне велепродајне цене тих деривата обрачунава Министарство рудараства и енергетике, сваког петка до истека уредбе и најкасније до 13 часова доставља Министарству трговине.
Министар надлежан за послове енергетике ближе прописује начин обрачуна просечне велепродајне цене деривата нафте евродизела и европремијума БМБ 95.
Уредба се не односи на адитивиране деривате нафте.
БОНУС ВИДЕО:
ВАЖАН ДАН ЗА БЕОГРАД: "Соко" креће са реконструисане железничке станице Нови Београд
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МАЂАР ИЗАШАО НА БАЛКОН ДА ПОЗДРАВИ НАРОД: Доживео велики шок и непријатност (ВИДЕО)
АКТУЕЛНИ премијер Мађарске Петер Мађар, доживео је велику непријатност приликом обраћања грађанству.
07. 06. 2026. у 12:19
"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини
ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
07. 06. 2026. у 13:37
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)