ЗА ГЛАВИЦУ 100 ДИНАРА: Рекордне цене свежег купуса на пијацама и трговинама широм Србије

Б. Царановић

21. 10. 2021. у 13:30

ЗА зимницу од око 20 килограма киселог купуса, ове сезоне потребно је најмање од 1.200 до 2.000 динара, док је иста количина омиљене салате од овог поврћа прошле године коштала двоструко мање.

ЗА ГЛАВИЦУ 100 ДИНАРА: Рекордне цене свежег купуса на пијацама и трговинама широм Србије

Фото Б. Царановић

Како је лане килограм футошког купуса могао да се пазари у просеку 30 до 40 динара, разлика је драстична. Произвођачи поручују да је поскупело баш све, па зашто не би и купус и додају да је садашњих 80 динара тек исплатива цена за узгој.

Према последњим подацима Републичког завода за статистику килограм купуса иде и до рекордних 109 динара у Новом Саду, а једино је у Краљеву протекле недеље могао понегде да се нађе за 40 динара. Свака тона купуса тако "поједе" нам 30.000 до 40.000 динара више него прошле јесени.

На пијачним тезгама има купуса, али ни издалека као ранијих година. Продавци кажу, већ је почела сезона за остављање овог лиснатог поврћа, пуне се каце и бурад купусом, али признају да се пазари мање него ранијих година. Објашњавају, цена је већа, а осим тога из године у годину све је мање узгајивача због слабе исплативости.

- Уз све муке, суша је убила расад ове године - каже Миливоје, узгајивач из околине Београда. На његовој тезги на Зеленом венцу купус је јуче коштао 70 динара - Биле су велике врућине, па је род изузетно лош, понуда мања него годинама раније. Једино ако нас цена извуче.

Килограм футошког купуса, који има заштићено географско порекло код прозивођача из Удружења "Футошки купус" на велико стаје 60 динара, а за мање количине 80 динара. Цене су у овом распону и у већим трговинским маркетима. Према речима Бранислава Гулана, пољопривредног аналитичара, чувени футошки купус се у Србији гајио на 200 до 300 хектара, а сада на свега око 100 хектара.

- Произвођачи због неисплативости све више одустају. Ниска цена претходних година није доносила зараду. Тек је ове године цена, када се узму у озбир сви расходи, таква да може да донесе некакву зараду - објашњава Гулан.

- Осим тога, апсолутно све што утиче на гајење и овог поврћа је поскупело, па не треба да изненађује 100 одсто виша цена него прошле године.

Скупа и радна снага

ДА је купуса мање, а да су више цене горива, ђубрива, семена, а пре свега сезонског рада назидали цену, сматрају и у Привредној комори Србије.

- Осим што је принос драстично смањен због временских прилика, велики утицај је имало и поскупљење радне снаге - каже Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индуистрију ПКС.

- Код нас се ово поврће гаји под отвореним небом, мала су улагања у технологију и заштиту, па увек влада велика неизвесност да ли ће родити и колико.

Расад

РАСАД је поскупео за око 30 одсто, али произвођачи кажу да је то имало много мањи утицај на познато зелено поврће. Много више је назидала цену дневница за сезонске раднике, која је достигла око 30 евра. Уз то, интересовање за тај посао у Србији је све мање, па долазе сезонци из иностранства.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024