МЛЕКО ДАЛЕКО ОД ЗАРАДЕ: Многи сточари у Србији, иако поздрављају помоћ државе, траже већу откупну цену

Ј. Субин

24. 08. 2021. у 10:27

МЛЕЧНО говедарство је на ивици пропасти. Откупне цене млека, које се крећу од 26 до 37 динара, приморале су сточаре да распродају краве. Произвођачи млека, истичу да не желе социјалну помоћ, већ да могу да опстану и живе од свог рада. Најављено повећање премије за млеко са седам на 10 динара, тек ће минимално побољшати њихову ситуацију. Ипак, како кажу сточари, потребно је да откупљивачи подигну цену.

МЛЕКО ДАЛЕКО ОД ЗАРАДЕ: Многи сточари у Србији, иако поздрављају помоћ државе, траже већу откупну цену

Фото Н. Фифић

- Нама значи сваки динар који добијемо од државе, али ми хоћемо да нам се плати оно што зарадимо - рекла нам је Оливера Латиновић, из Накова код Кикинде, која има око 200 грла. - Нисмо ми социјална категорија да нам неко нешто удељује. Огромна је разлика у цени откупа и колико млекаре касније продају. Нас кошта 56 динара да произведемо литар млека, а продајемо га од 26 до 36 динара. На то треба додати премију државе од седам динара. Та три динара неће нама ништа много покрити, али ће бити велики издатак за буџет. Нас не треба да плаћа држава, али треба да се одреди минимална произвођачка цена. Нека је израчуна било који експерт, ако нама не верују.

Према речима Латиновићеве, откупљивачи не желе да подигну цену. Сточни фонд је све мањи, па у млечном говедарству неће остати ни 30 одсто.

- Људи више немају новца за храну - говори Латиновићева. - Продају краве за клање, јер неће да буду у губитку. Сваки дан, када ми изађе камион са млеком, у минусу сам 30.000 динара. У овај посао смо уложили превише новца и љубави да би лако одустали, али је ситуација све гора. Откупна цена млека нам је иста од 2011. године.

Ништа задовољнији није ни Радомир Багић, млекар из Мошорина. Како нам је испричао млеко продаје за 36 динара по литру, млекари из Уба.

- Нама који немам државну земљу у закуп надлежни су обећали нафту и једну премију вишка, али од тога још ништа није било - рекао нам је Багић. - У Републици Српској премија за млеко је 15 динара, а код нас седам. Тешко је издржати све намете које имамо. Сточна храна је поскупела. Добијамо од државе 25.000 по грлу, али кад од тога одбијемо шта све треба да платимо, не остане нам ни 12.000 динара.

МЛЕКОМАТИ

БИЛО би добро када би нам неко обезбедио "млекомате", па да грађани могу сами да дођу, плате и знају шта купе. А, ми ћемо се договорити како то да пунимо, ако би били постављени по градовима. Био је један на Златибору, али би било добро када би их имали најмање 50, по целој земљи, испричао нам је Багић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду