ДОМ У ТРСТЕНИКУ И ПОСЛЕ ПРОДАЈЕ МАМИО КУПЦЕ: Изабрана кућа породице за куповину преко Министарства за бригу о селу остала у понуди

Б. Царановић

14. 08. 2021. у 08:30

КУЋА у селу крај Трстеника, мамила је купце иако је већ "капарисана" кроз програм обезбеђивања сеоских кућа Министарства за бригу о селу.

ДОМ У ТРСТЕНИКУ И ПОСЛЕ ПРОДАЈЕ МАМИО КУПЦЕ: Изабрана кућа породице за куповину преко Министарства за бригу о селу остала у понуди

Фото З. Јовановић

Баш њу изабрао је млади пар који је желео да живот у престоници замени сеоском идилом, али агенција за некретнине, у чијој понуди је била, заборавила је да је скине са "излога".

Правила конкурса су јасна, да би млади парови добили ову помоћ државе од максималних 10.000 евра, власник некретнине мора да потпише да пристаје да је под тим условима прода.

Пар из Београда, архитекта Јана Чичаревић и програмер Далибор Благојевић ће 1,2 милиона динара за куповину једноспратнице у селу Дубље добити преко јавног конкурса Министарства за бригу о селу. И после завршене церемоније, потписивања тројног уговора са министром Миланом Кркобабићем и председницом Општине Трстеник, кућа се и даље на огласима нудила за троструко више пара. За њом је како у агенцији за некретнине која је нудила кажу, владала велика помама, изузетно интересовање до последњег тренутка.

Ово је, међутим, подсетило на сва правила и процедуру око пријаве за ова бесповратна средства коју додељује Министартсво. Како надлежни кажу, шест корака их дели од бесплатне куће. Први је да млади, који не смеју имати више од 45 година, нити некретнину у власништву, треба сами да пронађу кућу. Након тога контактирају с власником и ако он жели да је прода, попуњавају "образац пријаве" и обраћају се својој локалној самоуправи на чијој је територији кућа.

- Трећи корак је да локална самоуправа шаље теренску контролу, стручно лице овлашћеног проценитеља, да одреди вредност одабране куће са окућницом - објашњавају у Министарству.

- Четврти корак је да ако се продавац сагласи са проценом вредности и ако нема никаквих правно-имовинских оптерећења, потпише изјаву о томе, која постаје део документације за конкурс. Пети корак је завршен када се испод ових докумената да је све испуњено по процедури потпише градоначелник или председник Општине. Пријава је заокружена када подносиоц пријаве са локалном самоуправом, пошаље образац пријаве са свом овом папирологијом на адресу Министарства за бригу о селу.

Foto: Printskrin

Када се све ово испуни, Министарство, у року од осам дана од потписаног тројног уговора, уплаћује новац на рачун јавних прихода локалне самоуправе. Још осам дана има Општина да пребаци новац на рачун добитника на конкурсу. Након тога мора да се закључи уговор о купопродаји непокретности са продавцем непокретности, овери код нотара, пребаци новац продавцу и уђе у посед непокретности у року од 30 дана од дана уплате бесповратних средстава на рачун корисника бесповратних средстава.

КОЛИКО МОЖЕ ДА КОШТА

ВРЕДНОСТ изабране куће не сме да прелази 1,2 милиона динара, нити постоји опција да брачни пар доплати разлику ако је процена већа. За конкретну кућу код Трстеника која се на огласима продавала за 34.000 евра, из Министарства кажу да имају писану изјаву власника да прихвата да прода по цени коју је проценитељ дао, а која се уклапа у одобрену суму.

КУЋУ ДОБИЈА КО СЕ ПРВИ ПРИЈАВИ

КОНКУРС је расписан 28. јуна, а право да се пријаве имају брачни или парови у ванбрачним заједницама, самохрани родитељи и млади пољопривредници. У програм је укључено свих 165 локалних самоуправа, а одлучиваће се по пристиглим пријавама до 1. новембра, након чега је конкурс затворен. Куће ће се давати по редоследу пријаве, јер нема бодовања - по правилу "ко пре девојци, њему девојка".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата