СВЕГА ТРЕЋИНА СТАНОВА НА КРЕДИТ: Пожељне само хипотеке у већим градовима
ПОСЛЕДЊА статистика показала је да се станови на кредит углавном купују у већим градовима, највише у Војводини, па Београду, док се према југу и истоку смањује проценат плаћања станова из кредита.
Фото Н. Карлић
У Србији је у мају према подацима РГЗ, 35 одсто станова плаћено кредитним средствима. То вероватно не треба да чуди, јер је неписано правило да већина банака у мањим местима као гаранцију при подизању кредита не одобрава хипотеку над станом који се купује, већ у неком већем граду у Србији. По могућству у Београду.
Према статистици Републичког геодетског завода, по регионима, највише су се из кредитних средстава плаћали станови у Војводини - 39 процената, на другом месту је Град Београд - 37 одсто, затим Шумадија и западна Србија са 28 одсто, а најмањи удео кредитниог финансирања станова био је у Јужној и источној Србији - 27 одсто.
Ако одлуче да купе стан, житељи малих, периферних места у Србији често дочека непријатно обавештење у локалним банкарским експозитурама да не желе да им одобравају залог над становима и кућама који су предмет куповине.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО! "Новости" уочи Божића са министром Малим на градилишту Експа (ФОТО/ВИДЕО)
07. 01. 2026. у 08:17
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (0)