ЗДРАВЉЕ ЖИВОТИЊА: Најважнији предуслов за безбедност и квалитет хране

Промо

24. 01. 2024. у 15:34

ЗДРАВЉЕ животиња је најважнији предуслов за безбедност и квалитет хране, док присуство афричке куге свиња представља регионални изазов на који је потребно и могуће одговорити једино чврстом сарадњом приватног и јавног сектора, порука је са Националне конвенције посвећене здрављу животиња, безбедности и квалитету хране у Србији која је одржана данас у Привредној комори Србије (ПКС).

ЗДРАВЉЕ ЖИВОТИЊА: Најважнији предуслов за безбедност и квалитет хране

Фото: Бобан Ристић, Скуп, ПКС

На скупу у ПКС представљени су резултати пројекта чије тема су биле заразне преносиве болести у сточарству, са акцентом на свињску кугу. Реч је о делу регионалног пројекта који су Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) заједно имплементирали у Румунији, Бугарској и Србији.

- Будући да је афричка куга свиња регионални изазов, не може да има национални одговор. На овом пројекту смо радили и са приватним и јавним сектором, док је фокус пре свега на помоћи приватном сектору - изјавио је Милош Миловановић, специјалиста за подршку инвестицијама у агробизнису ФАО.

Фото: Бобан Ристић, Скуп, ПКС

 

Одржано је, наводи, низ радионица и обука, како са компанијама, тако и са представницима јавног сектора али и ловцима, с обзиром да су дивље свиње једни од преносиоца афричке куге свиња.

- Главни резултат пројекат јесте то што је подигнут капацитет приватног сектора да се суочи са афричком кугом свиња. Али, морамо бити реални и скрени, то је велики изазов који је кренуо са истока Европе пре десетак година и шири се и захтева дугу и упорну борбу. Захтева велики напор јавног и приватног сектора како би одгајивачи свиња били што мање оштећени у овом процесу - истиче Миловановић.

Љиљана Ивањац, начелница Одељења за инспекцијске послове Управе за ветерину Министарства пољопривреде, каже да се тренутно појављују спорадични случајеви афричке куге свиња у нашој земљи.

- Тренутно имамо осам округа али са спорадичним, бројчано врло малим интензитетом присутности болести на газдинствима. Неповољно је што се болест појављује у окружењу - објашњава Ивањац.

На скупу је било речи и о значају успостављања ефикасног система контроле здравственог стања животиња на фармама, важности биосигурности у повећању продуктивности и профитабилности фарме и смањењу ризика од болести, као и о квалитету млека и независном систему контроле. Експерти су дискутовали и о флексибилним мерама хигијене хране малих произвођаче и значају контроле и размене искуства у овом сектору.

Фото: Бобан Ристић, Скуп, ПКС

 

На Националној конвенцији посвећеној здрављу животиња, безбедности и квалитету хране у Србији учествовали су представици Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, ФАО, ЕБРД, ПКС, и други експерти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАМТИЋУ ЈА ТЕБЕ! Новак Ђоковић шокирао многе у Риму (ВИДЕО)