И СРБИЈА ИМА ЗНАЊЕ ЗА КОСМОС: Институт "Михајло Пупин" развија свемирске технологије

В. Н.

31. 12. 2021. у 09:49

ГЛОБАЛНО тржиште свемирских технологија вреди око 450 милијарди долара. Да и домаће компаније имају шта да понуде на том захтевном терену, показале су компаније из Србије које су своје технолошке иновације представиле на Светској изложби у Дубаију.

И СРБИЈА ИМА ЗНАЊЕ ЗА КОСМОС: Институт Михајло Пупин развија свемирске технологије

Представници Института "Михајло Пупин" на Б2Б састанцима на "Експо 2020 Дубаи"

Институт "Михајло Пупин" је, као највећа научно - истраживачка организација у области аутоматике, телекомуникација и рачунарства у Србији, препознао потенцијал свемирских технологија. Раде на иницијативи за покретање пројекта који ће омогућити научницима и инжењерима да овладају свемирским технологијама и стекну неопходно знање за пројектовање, имплементацију и одржавање свемирских система за потребе пројеката у самом Институту, као и за потребе пројеката других институција, компанија и организација, како у Србији, тако и у иностранству.

„Уз тренутно постојећу стратегију развоја вештачке интелигенције, свемирска индустрија би дала још једну од конкретних примена као компонента за развој националних научно-технолошких и економских потенцијала. То је одлична прилика и да се унапреди конкурентност на глобалном тржишту“, каже за „Предузетник“ Иван Кокић, истраживач у Институту "Михајло Пупин".

Многе земље у окружењу, подсећа Кокић, такође раде на имплементацији инфраструктуре која ће омогућити интеграцију свемирских технологија у постојеће системе.

Неколико деценија раније, мали број земаља је имао могућности да самостално развија свемирску индустрију. Како су се технологије развијале и тржиште отварало, тако су се и свемирске технологије комерцијализовале. Томе су значајно допринели стандардизација нискобуџетне сателитске платформе (CubeSat) и већи број приступачних опција за лансирање сателита.

„Тржиште свемирских технологија је по питању производа и услуга постало као и свако друго тржиште међународног карактера. Ради се о софистицираним cutting-edge и state-of-the-art технологијама, које поред престижа имају и велику тржишну вредност“.

Процењује се да је тржиште свемирских технологија у 2021. години вредело око 450 милијарди долара и да ће се у наредних 20 година вишеструко увећати.

„Ово више није само научни већ и комерцијални пројекат, отворено тржиште где се сваке године само у Европи оснује на десетине нових стартап компанија са различитим производима и сервисима за свемирску индустрију. Нека од подручја примене где су свемирске технологије најзаступљеније су телекомуникације, метеорологија, пољопривреда, навигација, осматрање Земље и рана превенција од непогода, осматрање свемира, подршка људима на путу у свемир и многе друге“, наводи Кокић.

ИНОВАЦИЈЕ И МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

СВЕМИРСКЕ технологије су један од кључних фактора који утиче на побољшање живота људи, а овој индустрији потребне су иновације и међународна сарадња, наводи Кокић који је као представник Института "Михајло Пупин" био члан српске делегације током октобра на Светској изложби у Дубаију. Један од запаженијих догађаја те седмице је био Спејс бизнис форум (Space Business Forum), који је окупио представнике многих светских свемирских агенција и компанија – NASA, ESA, JAXA, UAE Space Agency.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!