"СПОРАЗУМ СИГУРНОСТ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ": Лончар потписао Меморандум о разумевању са Месером и Дрегером

Танјуг

21. 04. 2021. у 13:05

МИНИСТАР здравља Златибор Лончар потписао је данас у Франкфурту Меморандум о разумевању са компанијама Месер Техногас и Дрегер Техника, који за циљ има бољу припрему националног здравственог система Србије за ванредне ситуације и изазове попут епидемије, рата, природних катастрофа.

СПОРАЗУМ СИГУРНОСТ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Лончар потписао Меморандум о разумевању са Месером и Дрегером

Фото: Министарство

Меморандум су у централи Месер Техногаса, након одржаних презентација те две компаније за српску делегацију и састанка министра Лончара са челницима две компаније, потписали у име Министарства здравља Србије министар Златибор Лончар, у име Месер Техногас Штефан Месер, а у име Дрегер Техника Штефан Дрегер.

Министар Лончар је, обраћајући се током презентације, казао да му је драго да је Србија захваљујући сарадњи са те две компаније и оним што је урађено у земљи по питању борбе против вируса корона дошла до резултата које препознаје цела Европа и цео свет.

Истакао је да је највећи производни погон за Западни Балкан компаније Месер за производњу кисеоника налази у Смедереву, у Србији, што значи да се ту не производи гас и оно што је неопходно само за нашу земљу, већ за цео регион.

- И захваљујући томе успевали смо да дневно испоручимо кисеоника за један дан више него што испоручимо месецима у обичним условима - казао је Лончар.

Фото: Министарство

 

Када је реч о компанији Дрегер, Лончар каже да су они у Србији били ангажовани 24 часа, те да је наш здравствени систем успео да помогне бројним пацијентима управо захваљујући њиховом ангажовању.

- Преко 50 километара цеви за спровођење кисеоника направљано је за три месеца, а уобичајено је да се толико направи за четири године - истакао је Лончар и додао да су то само неки подаци који ће моћи да приближе каква се борба водила, каква је сарадња била и истакао да то није нешто чиме се задовољавају.

- Основни разлог наше сарадње је да заједничким напорима изађемо из пандемије, не знамо када ће то бити, али смо се договрили да радимо као и до сада, чак и више и да дођемо до стадијума да кажемо да смо пандемију ставили под контролу - казао је министар.

Такође, према његовим речима, разлог за сарадњу је да се уједно спреме за наредних 10 година и за свако будуће могуће изненађење.

- Да имамо међусобне односе који неће зависити од неке треће стране или било чега другог - казао је Лончар и додао да сматра својом обавезом да будућем Министарству здравља и министру остави такав однос са те две компаније да могу да им се обрате и да им затраже помоћ за све што је потребно здравственом систему Србије и пацијентима у нашој земљи.

Министар је навео да га радује што је данас видео нешто што није знао да су овде урадили и у том смислу навео нове антигенске тестове, за које каже да ће бити једни од најбољих, али и иновације посебно намењене деци и за терапију бола.

Министарство здравља и Месер потписаним Меморандумом постигли су заједничко разумевање да ће та компанија, у евентуалном ванредном стању, уложити све напоре како би приоритет дала важећим обавезујућим уговорима о снабдевању са српским здравственим установама, али не ограничено само на болнице.

Министарство здравља ће у ванредном стању снажно саветовати релевантне српске здравствене установе да оптимизирају и рационализују, у мери у којој је то могуће, потрошњу медицинских гасова, као и ротацију празних боца медицинских гасова у координацији са Месером.

Са Дрегер Техника, постигнуто је разумевање да та компанија у ванредном стању уложи све напоре како би високи приоритет био дат испоруци опреме у Србију коју захтева Министарство здравља, било испоруком нове опреме или резервних делова за постојећу.

Такође, договорено је и да ће локални тим Драгера бити потпуно посвећен давању највећег приоритета одржавању, замени и поправци уређаја и система у здравственом систему, како би омогућио пуни рад здравственог система.

Захтев за Меморандумом послало је Министарство здравља, а како је наведено у захтеву, током пандемије вируса корона Србија је са те две комапније наставила и побољшала одличну сарадњу остварујући кључни заједнички циљ спашавања живота бројних пацијената оболелих од Ковида-19.

То је постигнуто тако што је систему здравствене заштите обезбеђена континуирана испорука медицинских гасова и система за снабдевање гасовима, као и остале медицинске опреме као што су вентилатори и опрема за кисеоничко лечење пацијената у екстремним условима.

Компаније Дрегер је основана 1889. у Немачкој, а после првог патента - редуцир вентила за точење пива, бави се опремом која има везе са дисањем, како у медицини, тако и у области заштите, као што је ронилачка опрема или опрема за спасилачке екипе у рудницима.

Компанија има преко 15.000 запослених, а своје кћерке фирме у преко 50 земаља, док производне погоне има у Немачкој, Великој Британији, Чешкој, Чилеу, Француској, Индији, Јужној Африци, Кини, Шведској и УСА.

Дрегер је присутан више од 67 година у Србији, а тренутно је регионално представништво за Србију, Црну Гору, Северну Македонију и Босну и Херцеговину.

Месер Техногас је део "Мес сер Гроуп", једне од водећих светских компанија за производњу и дистрибуцију индустријских, лековитих и специјалних гасова и пратеће опреме.

Та компанија је једини произвођач кисеоника, азота, аргона, водоника и хелијума у Србији, а има три јединице за одвајање ваздуха у Смедереву и Бору, као и погоне за производњу гасних гасова и пунионице у Београду, Панчеву, Нишу, Краљеву, Новом Саду, али и у Никшићу у Црној Гори.

Месер Техногас има више од 70 дистрибутивних центара широм наше земље, сопствени инжењерски, инсталациони тим и тим за техничку службу, као и преко 50 цистерни и камиона, а током пандемије вируса корона у Србији је имао пресудну улогу у континуираном снабдевању знатно повећаних количина медицинских система за довод кисеоника и гаса како би се спасили животи небројених ковид пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!