ШТА АКО НЕМАТЕ АНТИТЕЛА? Др Беговић открила шта нас још штити од инфекције короном

Novosti online

28. 03. 2021. у 10:56

ОД кад је почела имунизација против короне у Србији, непрестано се говори о антителима - колико их која вакцина ствара, колико брзо, треба ли проверавати ниво антитела након примљене вакцине... Одговор на ово питање, које нас све занима, дала је директорка директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство др Јелена Беговић.

ШТА АКО НЕМАТЕ АНТИТЕЛА? Др Беговић открила шта нас још штити од инфекције короном

Фото: Принтскрин РТС

Она је за РТС рекла да смо сви до сада вакцинисани неколико пута против различитих болести, па никада нисмо проверавали колико смо заштићени. Посебну поруку послала је онима који су после вакцине проверили ниво антитела и утврдили да их немају:

- Када добијете на тесту да имате одређена антитела, ако немате, то не значи да нисте заштићени. Много људи је прошло кроз ковид, а да немају антитела. Поред антитела постоје и ћелије које штите наш организам од следеће инфекције, односно следећег сусрета са короном. У највећем броју случајева се и деси да после вакцинације имате антитела. Мали је проценат у популацији људи којима вакцина неће изазвати имуни одговор, али то је један јако, јако мали проценат - рекла је др Беговић.

Имунитет, каже она, зависи и од генетике.

- Сви смо генетски различити. Свако од нас је имао неке своје симптоме и тешко је наћи некога ко је на исти начин прошао корону. И наше генетике су различите и дају различите имунитете. Обликујемо га тако што долазимо у контакт са различитим изазовима. Наш организам то памти и на основу тога човек има неки свој специфични имунитет - истакла је докторка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...

24. 03. 2026. у 22:24

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА Милановић изненадио изјавом: Она је фасада и надоградња, и то док траје...

"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).

25. 03. 2026. у 10:29

Коментари (0)

МЕЧ ОДЛУКЕ ЗА ЦРВЕНУ ЗВЕЗДУ: Победа у Виторији је императив за чету Саше Обрадовића!