ГОДИНУ ДАНА ОД ПРОГЛАШЕЊА ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Због короне и овог 15. марта очекујемо рестриктивне мере

Novosti online

15. 03. 2021. у 07:45

НА данашњи дан, пре годину дана, због корона вируса проглашено је ванредно стање на нивоу целе Србије. Одлуку су тада потписали председник Александар Вучић, председник Народне скупштине Маја Гојковић и председник Владе Ана Брнабић.

ГОДИНУ ДАНА ОД ПРОГЛАШЕЊА ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Због короне и овог 15. марта очекујемо рестриктивне мере

Фото: Н. Карлић

Одмах сутрадан затворени су вртићи, школе, факултети, теретане, и прекинута су спортска дешавања. Болнице је почела да чува војска, а уведено је и кажњавање свих који прекрше изолацију...

УСЛЕДИО ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС

Забрана кретања била је на снази од првог дана ванредног стања, али се време забране изласка мењало – прво је било забрањено од 20 часова до пет ујутру бити напољу, а онда је продужена.

Најпре је постојала као препорука, а потом је 18. марта први пут уведен полицијски час од 20 часова до 5 ујутро наредног дана, док је старијима од 65 година у градским срединама и особама старијим од 70 година у сеоским подручјима било потпуно забрањено кретање ван домова.

Већ од 22. марта продужен је на период од 17 до 5 сати, забрањено је и окупљање у парковима, на јавним површинама и рекреација на отвореном. Од 28. марта донета је нова мера која се односила на слободу кретања викендом - кретање је било ограничено од 15 часова поподне до 5 ујутру.

У априлу су власти одлучиле да окупљања грађана пре свега по излетиштима ограниче дугим полицијским часовима током викенда. Први такав је трајао 60 сати, од 10. априла увече до 13. априла у раним јутарњим сатима, да бисмо најдужу забрану кретања имали за Ускрс, у периоду од 17. до 21. априла, и то чак 84 сата.

Одмах по његовом завршетку донета је одлука да убудуће полицијски час, током којег важи забрана изласка грађана на улице (са изузетком оних који имају дозволе) буде мало скраћен, па је почињао сваког дана од 18 часова.

Трећи "викенд под катанцем" имали смо од 24. до 27. априла и он је трајао 59 сати, док је за првомајске празнике забрана изласка важила од 30. априла до 2. маја.

Аплауз за медицинске раднике, помоћ из Кине, Италије, ЕУ

У знак подршке медицинским радницима, који се боре да сачувају животе, грађани су веч друге вечери ванредног стања у знак подршке у 20 часова са својих балкона, прозора и из дворишта аплаузима поздрављали оне који су на првој линији фронта.

Медицинска помоћ стигла је из Кине, када су допремљене маске, респиратори, медицинска опрема и лекови, а са првим контигентом помоћи у Србију су стигли и кинески епидемиолози, како би помогли нашим стручњацима у борби против короне.

Заштитне и медицинске маске, једнократне рукавице, комплет инфрацрвене опреме за мерење температуре, тест реагенти, касније и концентратори кисеоника део су помоћи која је стигла из ЕУ или је финансирана из њених фондова.

Фото: Д. Миловановић

 

Укидањем ванредног стања и полицијског часа, престала је забрана кретања за старије од 65 година, уз препоруку лекара да се уздржавају социјалних контаката.

Од 8. маја у Београду је почео да ради градски превоз, али само за запослене и уз посебан режим уласка у возила.

На снази је до данас остала препорука за држање физичке дистанце, обавезно ношење заштитних маски и рукавица.

Како је најављено јуче после консултација премијерке Ане Брнабић са члановима медицинског дела Кризног штаба, нови састанак биће одржан данас када би требало да се зна које ће бити то нове рестриктивне мере.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!