ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ДРЖАВНОСТИ: „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“ - изложба Државног архива (ФОТО)

Novosti online

15. 02. 2021. у 19:14

ПОВОДОМ Сретења – Дана државности Републике Србије, Државни архив Србије, 15. фебруара 2021. године, приредио је изложбу „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“.

ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ДРЖАВНОСТИ: „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“ - изложба Државног архива (ФОТО)

Foto: Новости

Оригинални устави изложени су у Палати „Србија“, током обележавања Дана државности, којом приликом су додељена одликовања заслужним установама и појединцима.

Изложбу су посетили Милорад Додик, председавајући члан Председништва Босне и Херцеговине, Маја Гојковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања, Никола Селаковић, министар спољњих послова, проф. др Сима Аврамовић, новоименовани амбасадор Републике Србије у Ватикану, Емир Кустурица, Мирослав Перишић, директор Државног архива Србије и многобројни други лауреати и званице.

На свечаности се, у име добитника захвалио прослављени режисер Емир Кустурица, добитник Сретењског ордена Првог степена. Емир Кустурица је у свом говору цитирао члан 118. Сретењског устава: „Како роб ступи на Србску земљу, от онога часа постаје слободним, или га ко довео у Сербију, или сам у њу побегао. Србину слободно је роба купити, но не продати“. У свом обраћању, Кустурица је тај Устав, назвао историјским моралним капиталом српског народа.

Током разгледања изложбе госпођа Маја Гојковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе, изразила је задовољство што су добитници сретењских одликовања имали прилику да виде оригинале устава Кнежевине и Краљевине Србије.

Међу изложеним уставима посебно место заузима Сретењски устав донет 1835. године који је био један од првих демократских устава у Европи и који је, између осталог, гарантовао једнакост и грађанска права.

Поред Сретењског устава изложени су и: „Турски устав“, донет 1838. године; „Намеснички устав“ из 1869. године, којим је установљена Народна скупштина као уставна институција; Устав из 1888. године познат као „Радикалски устав“ који је увео парламентарни систем, непосредне изборе и тајно гласање и поставио темељ локалне самоуправе; „Октроисани устав“ из 1901. године донет за време владавине краља Александра Обреновића и Устав из 1903. године, који се у својим одредбама ослањао на устав из 1888. године.

Устави Кнежевине Србије и Краљевине Србије се чувају у Државном архиву Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду