ДЕТАЉАН ВОДИЧ ЗА УПИС ПРВАКА: Родитељи, већ би требало да предузимате прве кораке

Novosti online

10. 02. 2021. у 21:56

ЕПИДЕМИОЛОШКА ситуација корона вируса ове године неће померити упис деце у први разред, и он ће за школску 2021/2022. годину почети у предвиђеном термину од 1. априла, кажу у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.

ДЕТАЉАН ВОДИЧ ЗА УПИС ПРВАКА: Родитељи, већ би требало да предузимате прве кораке

Фото: В.Н.

Иако је до почетка уписа у први разред основне школе остало више од месец и по дана, родитељи би требало већ да закажу прегледе у домовима здравља, који су потребни за добијање лекарског уверења.

Како кажу у надлежном министарству, према подацима Републичког завода за статистику, 66.864 деце стасало је за упис у први разред основне школе у 2021/2022. години, уз напомену да ће званични подаци РЗС о обухвату деце бити познати крајем априла.

Која деца се ове године уписују у први разред?

- У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година. У школској 2021/22. години, упис у први разред обавезан је за сву децу рођену од 1. марта 2014. до 28. фебруара 2015. године - наводе у Министарству просвете:

- Изузетно, детету може да се одложи упис у први разред за годину дана, у складу са законом. Дете које има од шест до шест и по година уписује се у први разред након провере спремности за полазак у школу.

Како родитељи пријављују у коју школу желе да им дете буде уписано?

- Родитељу или другом законском заступнику деце која су стасала за упис у први разред основне школе  омогућено је да искажу интересовање за упис детета у одређену школу и то личним одласком у школу или електронским путем дефинишу датум уписа и тестирања детета. Од школске 2020/2021. године родитељима је омогућено да електронским путем дефинишу датум уписа детета у одређену основну школу на територији Србије преко Портала еУправа.

- Захваљујући електронској услузи еУпис родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем. Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу) и упис. Након уписа детета у школу, истог дана, психолог, односно педагог школе вршиће испитивање детета. Школе, односно родитељи ће бити обавештене од када ће наведена услуга бити доступна - објашњавају у Министарству просвете.

Шта ако се жели школа на другој територији 

Школа се бира на територији где дете живи. Међутим, ако неко жели дете да упише у установу којој територијално не припада, онда је захтев требало тој школи да се поднесе до 1. фебруара.

- Ако неко жели да упише дете у школу којој територијално дете не припада, онда може да изабере школу, подношењем захтева тој изабраној школи али најкасније до 1. фебруара текуће календарске године у којој се врши упис. Школа је дужна да обавести родитеља, односно другог законског заступника о одлуци по њиховом захтеву за упис детета ван подручја школе до 30. априла текуће календарске године у којој се врши упис - кажу у Министарству просвете.

Прегледи и тестирања

- Испитивање детета врши психолог, односно педагог школе на матерњем језику детета, применом стандарних поступака и инструмената, препоручених од надлежног завода, односно овлашћене стручне организације. Садржај документације о здравственог прегледа деце уређено је прописима који су у надлежности Министарства здравља - наводе у Министарству просвете.

Документа за упис у основну школу 

- Извод из матичне књиге рођених

- Уверење о похађању предшколског програма
- Доказ о лекарском прегледу детета
- Доказ о пребивалишту родитеља

Систематски преглед

Систематски преглед је обавезан за свако дете које се уписује у први разред. Он се обавља код педијатра, који на основу прегледа других специјалиста одређује процену здравственог стања детета, и на основу тога издаје потврду која се прилаже приликом уписа детета у основну школу.

Систематски преглед деце пред упис у основну школу се састоји од прегледа оториноларинголога, офталмолога, лекара физијатра, логопеда, стоматолога, лабораторијске анализе крви и урина, провера вакциналног статуса и вакцинација. За све ове прегледе упуте издаје педијатар код којег се прво одлази, и долази након свих урађених прегледа. Тада дете добија вакцину.

Током систематског прегледа проверава се и вакцинални картон деце.

Шта ако дете није примило ММР вакцину 

- Обавезна имунизација деце и ученика као и садржај о истој уређено је прописима у области здравља. Школа је дужна да упише свако дете са подручја школе - истичу у надлежном Министарству.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!