ПРИЗИВАЈУ НОВИ РЕИЗБОР? Друштво судија упутило отворено писмо порталу КРИК поводом базе у којој су оцењивали судије посебних одељења

В. Ц. С.

14. 12. 2020. у 16:29

ДРУШТВО судија Србије упутило је отворено писмо редакцији портала КРИК поводом базе података „Просуди ко суди“, у којој су оцењивали рад судија одељења за борбу против организованог криминала и корупције Вишег суда у Београду, као и Одељења за организовани криминал престоничког Апелационог суда.

ПРИЗИВАЈУ НОВИ РЕИЗБОР? Друштво судија упутило отворено писмо порталу КРИК поводом базе у којој су оцењивали судије посебних одељења

Зграда Апелационог суда / Фото Н. Фифић

Како је у писму наведено, поздрављају покушај да се подаци о поступањима и одлукама судија у овим одељењима учине што разумљивијим и доступнијим најширој јавности, али додају да би база, уколико се недостаци не отклоне, могла да подстакне још веће неповерење грађана у судство.

Како наводе, будући да одлучују о основним људским правима и изричу казне ради сузбијања криминала, судије подлежу вишим стручним и моралним стандардима од осталих и због тога су им поверени доживотни мандат и гаранције независности.

- Сматрамо да је битно да јавност буде обавештена уколико судије крше законе, проблематично се понашају или имају богатство несразмерно примањима. Али, сваки судија у сваком од поменутих судских одељења мање или више је „лоше" оцењен и последично испада да су проблематична практично цела судска одељења.

На то се логички надовезује закључак да би за боље функционисање тих одељења, или судова, или чак и судства у целини, требало променити људе. И то упркос томе што постоје системи вредновања, дисциплинске одговорности, могућност разрешења појединачних судија, и за то надлежни органи и прописана процедура. Таква логика довела је до реизбора свих судија 2009. године, када је трећина, њих 837, без процедуре и објашњења, разрешена, а Србија међународно обрукана и финансијски знатно оштећена – наводе у Друштву судија.

Уставни суд је 2012. практично поништио овај реизбор.

Друштво још истиче да судије на овај начин не могу бити оцењиване јер су судиле у судским већима од троје или петоро, одлуке су доношене већином гласова, а забрањено је извештавати који је судија како гласао. Такође подсећају да судија не може бити позван на одговорност за изражено мишљење или гласање осим ако је у питању кривично дело кршење закона од стране судије, као и да судске одлуке не могу бити предмет вансудске контроле, већ их може преиспитати само надлежан суд у законом прописаном поступку, а не лаик или други државни орган.

Друштво објашњава и да уколико је нека пресуда оборена не значи да је суд заиста, у лаичком смисли речи, кршио закон. Право на правни лек и могућност укидања судске одлуке постоје у свакој држави на свету и циљ је да правни поредак функционише, а не да кажњава и стигматизује судије.

За Друштво је спорно и довођење појединих података о судијама (уже место становања, место где је возило било непрописно паркирано због чега је судија добио прекршајну пријаву, износ кредита, износ казне плаћене у прекршајном поступку, просечна оцена на факултету и дужина студирања, које нису услов за избор) у везу са конкретним незаконитим или недоличним поступањем. Такође, кад је у питању имовина судије, не види се да ли ју је наследио, подигао кредит или другачије легално стекао. Зато Друштво позива КРИК да преиспита своју оцену и исправи је у бази података.

КРИТЕРИЈУМИ

У бази „Просуди ко суди", поред фотографија судија стоје оцене, визуелно означене црвеним или жутим заставицама. Аутори су оцењивали седам области: каријеру и напредовање судије, предмете, незаконите одлуке, поступке вођене против њих, имовину, ангажовање ван суда, пријатељства и/или пословне савезе са особама око којих се плету контроверзе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду