НАЈВИШЕ ПОВЕРЕЊА У ПРЕДСЕДНИКА, НАЈМАЊЕ У СУДСТВО: Истраживање показало да је перцепција корупције већа него њен обим

В.Ц.С.

09. 12. 2020. у 16:02

САМО седам одсто грађана признаје да је у последње време дало мито, али је перцепција корупције далеко већа. Ово је показало истраживање које је спровео Цесид у оквиру УСАИД "Програма за одговорну власт", а које је представљено поводом поводом Међународног дана борбе против корупције.

НАЈВИШЕ ПОВЕРЕЊА У ПРЕДСЕДНИКА, НАЈМАЊЕ У СУДСТВО: Истраживање показало да је перцепција корупције већа него њен обим

Фото: Д. Миловановић

Грађани као најкорумпираније и даље виде здравство, мада је једва петина дала лекарима новац или поклон, и то махом самоиницијативно. Следе судство,полиција инспекције… Као најпосвећенијег у борби против корупције, чак четвртина види председника државе. Ипак, 27 одсто испитаника сматра да ниједна институција није довољно посвећена, а најмање напора, кажу, улажу судство, скупштина, тужилаштво, локална самоуправа и државни ревизор.

Грађани Србије и даље виде корупцију као један од три највећа проблема у земљи (12 одсто анкетираних током последње три године), уз ниске плате (15 одсто) и незапосленост (15 одсто). Више од половине људи препознаје негативан утицај корупције на друштво и политику, трећина на пословно окружење, док тек петина може да детектује како она утиче на њихов приватни и породични живот.

Оцене које су добиле институције за борбу против ове социјалне пошасти крећу се од 2,1, колико је добило правосуђе, до 2,3, колико је добила Влада. Чак 57 одсто људи сматра да је она неефикасна у борби против корупције, 23 одсто мисли да би требало да истражује појединачне случајеве, а 26 одсто да би требало да обезбеди бољу законску и фактичку заштиту узбуњивача.

Истраживање је показало и да се корупција највише одражава на лични и породични живот млађе, образоване и урбане популације, а најмање на живот старије, сеоске, са завршеном основном школом.

МАЊЕ МИТА САОБРАЋАЈЦИМА

ПОЗИТИВАН помак видимо код пада броја случајева подмићивања здравства и саобраћајне полиције, али нема битних помака у осудама за високу корупцију. Грађани, такође, не препознају које тело би могло да реши овај проблем – каже Ненадић.

Скоро 80 одсто људи изјавило је да није дало мито лекарима, а више од 90 одсто да није дало мито ниједној другој институцији. Ипак, гро оних који су дали, као и оних који то нису, не би пријавили да им је тражен новац или поклон, било зато што се плаше, било зато што мисле да то ништа не мења.

Немања Ненадић из Транспарентности Србије каже да се стање по питању корупције погоршало од почетка пандемије ковида у области јавних набавки и приступа информацијама од јавног значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЈАТЕЉИ КОЈИ ДОЛАЗЕ ИЗДАЛЕКА: Погледајте шта су кинески медији поклонили колегама из Србије (ФОТО/ВИДЕО)

ПРИЈАТЕЉИ КОЈИ ДОЛАЗЕ ИЗДАЛЕКА: Погледајте шта су кинески медији поклонили колегама из Србије (ФОТО/ВИДЕО)

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг у дводневној је посети Београду, а његову посету нашој земљи испратило је и огромно интересовање кинеских медија.

08. 05. 2024. у 16:30

Коментари (19)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)