СТУДЕНТСКИ ОТПОР ДОЛАЗИ СА ЛЕВИЦЕ: Млади људи после рата критички су преиспитивали друштвене процесе

Иван Миладиновић

11. 12. 2020. у 17:14

ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА друштва, нарочито у сфери културе, од почетка педесетих отворила је простор за деловање критичке интелигенције у универзитетским срединама.

СТУДЕНТСКИ ОТПОР ДОЛАЗИ СА ЛЕВИЦЕ: Млади људи после рата критички су преиспитивали друштвене процесе

Фото архива

Дух слободе и критичке мисли неповратно је пуштен из боце. Идеолошки већина студентских лидера била је задојена идејама филозофа нове левице. Студенти су под утицајем теза Херберта Маркузеа да је радничка класа у капитализму и шире превазиђена као носећи субјект револуционарне акције и да не "поседује потребну политичку класну свест будући да је сувише интегрисана у систем". Револуционарна делатност, по Маркузеу, пада на леђа студената и интелигенције, који се нису сасвим интегрисали и поседују политичку свест - "револуционарни субјект за себе", који треба да послужи као катализатор ширег друштвеног бунта и радничке класе -"револуционарни субјект по себи". У духу времена могле су се чути пароле о пацифизму, разоружању, борбе против потрошачког друштва, демократизације друштва и Универзитета итд. Генерацијски посматрано, радило се о младим људима који су стасали после рата и који критички преиспитују друштвене процесе. Не би требало заборавити и општи феномен побуне прекобројне "бејби бум" генерације која је пристизала на факултете под утицајем разноликих културолошких фактора, пре свега масовне културе, односно рокенрола.

ПРОЛЕЋНИ ПРОТЕСТИ

У ПРОЛЕЋЕ 1968. најављене су демонстрације поводом посете команданта Шесте флоте САД Дубровнику (6. априла 1968), а одржане су и пред отправништвом СР Немачке поводом доношења Закона о ванредном стању упереном против студентске левице (11. маја 1968). Студенти Филозофског факултета протестовали су и априла 1968. против насиља према студентима у Пољској. Томе се успротивио Универзитетски одбор, због тога што је акција спроведена без одобрења вишег форума.

И У БЕОГРАДУ, као и у другим земљама, немири су почели у виду социјалних захтева, сукоба студената и универзитетске власти, па су прерасли у шири сукоб дела интелигенције и идеолошко-Политичког апарата, око слободе стваралаштва и политичких слобода. Академски грађани користе релативну либерализацију режима, привидно насталу после Брионског пленума и смене Александра Ранковића, пре свега у култури и медијима, за критичко сагледавање друштвене стварности и по први пут јавно манифестују, демонстрацијама и штрајковима, своја незадовољства. На сцени у и нови центри отпора, легалне и илегалне студентске организације, удружења књижевника, поједине културне и научне институције. Критика и отпор долазе са позиција левице или бар увијене у марксистички дискурс, а интензитет деловања је све израженији уочи студентских демонстрација у Београду 1968. године.

Протест београдских студената,Фото архива

Лидери и већина студента је задојена идејама филозофа нове левице. У југословенском случају, у појединим срединама социјални, еманципаторски и хуманистички захтеви младих су гурнути у страну пред националним или сепаратистичким стремљењима, пре свега у Хрватској и на Косову и Метохији, а добрим делом и у Словенији. Прва масовнија гибања, недовољно јасно артикулисана међу студентском омладином после рата дошла су на прагу периода либерализације и изградње самоуправне демократије.

ДР МИЛОРАД ЕКМЕЏИЋ: ИЗГУБЉЕНА ПЕРСПЕКТИВА

"Не ради се само о отпуштању радника у фабрикама, о штрајковима, иако баш то највише подстиче на узбуну. По мом мишљењу, много је значајније да је у последње вријеме изгубљена перспектива будуће изградње цијелог друштва". ("Филозофија", Београд, бр. 67/4).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

АУСТРАЛИЈА је оптужила кинески борбени авион да је прошлог викенда испалио сигналне ракете у правцу поморског хеликоптера који се кретао изнад међународних вода Жутог мора, у акцији коју је премијер Ентони Албаниз оценио као „потпуно неприхватљиву“, пише Си-Ен-Ен.

07. 05. 2024. у 09:13

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори