СТРАНЦИ КОНТРОЛИШУ ТРЖИШТЕ. Српска академија наука тражи од надлежних да реше статус Завода за уџбенике

Ј. Ж. С.

28. 11. 2020. у 08:51

ДА би се очувало достојно место Завода за уџбенике, као установе од посебног националног значаја, требало би донети нови Закон о уџбеницима који би био сличан ономе који је важио од 1973. до 1993. године.

СТРАНЦИ КОНТРОЛИШУ ТРЖИШТЕ. Српска академија наука тражи од надлежних да реше статус Завода за уџбенике

Фото Д. Дозет

Завод је на рубу пропасти, а ниједна озбиљна и независна држава не би смела да дозволи да објављивање уџбеника од кључног значаја за образовање и васпитање, као и очување националне свести буде препуштено једној страној држави, као што је сада случај.

Овим речима се Одељење историјских наука Српске академије наука и уметности у петак обратило јавности указујући на озбиљне проблеме са којима се годинама уназад суочава Завод за уџбенике. По њиховом мишљењу програмима српског језика, ликовне и музичке културе, као и историје и географије требало би искључиво да се бави домаћи издавач.

- Тржиште уџбеника је тренутно изван државне контроле, што је несхватљиво, штетно и неприхватљиво за било коју уређену државу - кажу у САНУ. - Нису ни сви равноправни, јер је Завод једини у обавези да штампа нискотиражна издања и расписује тендере. У издавачкој делатности приватних издавача, којих има више десетина, нема праве контроле ни у области тиража, нити продаје, а упитан је и њихов квалитет.

Обећања да ће се либерализацијом тржишта побољшати квалитет, нажалост, нису уродила плодом, као ни то да ће држава од приватника убирати већи порез него што га плаћа Завод.

Др Милорад Марјановић, в. д. директора Завода за уџбенике, наводи да је истина је да се последњих година суочавају са тешкоћама у пословању и то је по њему последица неразумно извршене либерализације тржишта уџбеника и продора приватних, па и страних издавача, иза којих стоје интереси који нису у складу са начелима образовне, научне и културне политике нашег друштва.

- Садашње руководство Завода обраћало се релевантним државних органима указујући на потребу да се Завод врати на позицију установе од стратешког значаја. Новом министру просвете, 23. новембра, председник Надзорног одбора и ја упутили смо аргументовано писмо којим тражимо да држава снажније заштити јавни интерес у области издаваштва уџбеничке литературе - каже Марјановић.

Он наглашава да је уверен да ће министар позитивно реаговати на њихов захтев.

- Саопштење Извршног одбора САНУ и Одељења историјских наука представља подршку ставовима које смо изнели у писму министру - истиче в. д. директора.

ОБЈАВИЛИ 400 МИЛИОНА НАСЛОВА

ЗАВОД за уџбенике од свог оснивања до данас објавио је више од 400 милиона наслова за све нивое образовања, приручнике, монографије, лексикографска издања... Ту су и сабрана и изабрана дела Николе Тесле, Михајла Пупина, Стојана Новаковића, Стевана Мокрањца...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)