ХРИЗОСТОМ ИЛИ ПОРФИРИЈЕ ЧУВАЈУ ТРОН Ко ће управљати СПЦ до избора новог патријарха?
ПРЕМА Уставу Српске православне цркве и другим црквеним правилима, у случају смрти црквеног поглавара, сва власт прелази на Свети Архијерејски Синод.
Фото Н. Скендерија
Ово црквено тело одређује мјестобљуститеља, чувара патријаршијског трона, који ће замењивати патријарха до избора новог. Обично је то најстарији архијереј који је и члан Синода.
Према тренутном саставу овог тела, који многи називају црквена влада, ова дужност требало би да припадне митрополиту дабробосанском Хризостому (Јевићу).
Према једном од тумачења, члан Синода би могао да постане митрополит загребачко-љубљански Порфирије (Перић), који је тренутно има функцију заменика члана овог тела. У овом случају, упражњени трон биће њему поверен на чување, јер иако по годинама млађи, има дужи стаж митрополита.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
СМЕДЕРЕВО БРУЈИ О БАБА ЉУБИЦИ: Њен потез због унука постао је прави хит (ВИДЕО)
08. 07. 2026. у 13:39
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (1)