МАЛИ, А СТАРИ ДУГОВИ БИЋЕ ОТПИСАНИ? Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић о иницијативи за измену Закона о извршењу

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

14. 11. 2020. у 11:00

ПОСЛЕ гужве коју је изазвао повећан прилив принудне наплате старих дугова, неких већ зашлих и у трећу деценију, које су судови уступили извршитељима, председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић потврдио је да се ради на предлогу нових измена Закона о извршењу и обезбеђењу (ЗИО). Он каже да ће правосуђе сугерисати отпис старих дугова малих износа.

МАЛИ, А СТАРИ ДУГОВИ БИЋЕ ОТПИСАНИ? Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић о иницијативи за измену Закона о извршењу

Драгомир Милојевић

- Ни према ставу Европског суда за људска права у Стразбуру није повређено нечије право на имовину уколико дуг не премашује 10 евра - објашњава Милојевић. - Ми имамо доста комуналних дугова мањих од 10 евра, који су после деценију или две стигли на наплату са огромним каматама. Предложићемо да они буду отписани, а на скупштини је да ли ће тај предлог прихватити.

Почетком године на снагу су ступиле измене ЗИО по којима се сви стари извршни предмети уступају извршитељима. Међу њима је највише оних на основу веродостојне исправе, односно комуналних дугова, али и неплаћених ТВ претплата, приватних потраживања, дуговања банкама које су у међувремену отишле у стечај. Иницијално, предмета који су старији од три године у јануару је било око милион широм Србије.

- Пре две-три године покренули смо иницијативу са Делегацијом ЕУ да се ови предмети реше и растерети судство, а закон каже да се пребацују извршитељима. ЕУ нам је обезбедила помоћ у људима који су помогли да се предмети прегледају и класификују, многи од њих нису имали ни омоте. За многе су урађене обуставе. У Србији је извршитељима до сада пребачено око 90 одсто предмета, али је у Београду тај проценат мали, свега 10-15 одсто - каже Милојевић.

Последњег дана јуна, како открива, остало је још око 460.000 случајева за прослеђивање, од којих 90 одсто управо у главном граду. Милојевић верује да неће свих 460.000 стићи дужницима на принудну наплату, јер и даље у престоници има непрегледаних фасцикли, некомплетних предмета, умрлих дужника... И даље има поверилаца који се благовремено нису определили да ли желе да им дуг наплати суд или извршитељ, па самим тим је њихово извршење обустављено.

Комунални дугови, који иначе застаревају за годину дана, остали су на снази јер су извршни повериоци редовно, годишње, подносили предлоге за извршење. Многи су сада, ипак, одустали.

- Имали смо разговоре око обуставе комуналних дугова малог износа, и знам да су нека предузећа, попут "Паркинг сервиса" или "Инфостана" од многих извршења одустала. Али, многи нису. Имам сазнања да су извршитељима слати чак и завршени предмети, тако да је и то повећало њихов број - каже Милојевић.

Они чија дуговања нису обустављена мораће, осим главнице, да плате и трошкове поступка, као и законску затезну камату. Накнаде за извршитеље су у овим случајевима мале, свега 25 одсто од тарифе, али су камате астрономске, па за иницијални дуг 1.000 - 5.000 динара сада може да стигне решење на 20.000 - 50.000 с каматом.

МОРАЛО ЈЕДНОМ ДА СЕ "ПРЕСЕЧЕ"

НА питање да ли су судови заиста решили проблем са преоптерећеношћу старим извршним предметима ако почну да "пљуште" тужбе због кршења права на суђење у разумном року или незаконито поступање, Милојевић одговара: - Биће вероватно проблема, али то је једном, без обзира на цену, морало да се пресече. Ти предмети нису ни отварани док нисмо покренули акцију да их рашчистимо, а ко је крив, тешко

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња