ВАЗДУХ НАМ СВЕ "ЦРВЕНИЈИ": Београд и неколико других градова Србије, по подацима сајта "Ервизуал", често међу најзагађенијима у свету

Ј. Субин

27. 10. 2020. у 13:00

БЕОГРАД је поново био међу најзагађенијим градовима на свету. Лошији ваздух, пре неколико дана, био је само у Њу Делхију. Подаци са међународног сајта "Ервизуал", који користи податке наше Агенције за заштиту животне средине и других државних установа које обављају оваква мерења, зацрвенио је српску престоницу и поново указао да драстично веће количине канцерогених прашкастих материја у ваздуху. Осим Београда, најзагађенији градови у Србији су Панчево, Ужице, Смедерево, Бор...

ВАЗДУХ НАМ СВЕ ЦРВЕНИЈИ: Београд и неколико других градова Србије, по подацима сајта Ервизуал, често међу најзагађенијима у свету

Фото Н. Живановић

Србију овај проблем мучи већ деценијама, а помака у решавању готово да нема. Стручњаци упозоравају да су највећи загађивачи ваздуха у нашој земљи термоелектране, кућна ложишта и саобраћај. "Слика" нашег ваздуха сада ће бити и лошија због почетка грејне сезоне и сагоревање фосилних горива.

- Највећи проблем су ситне честице ПМ 10 и ПМ 2,5 које настају у термоелектранама и кућним ложиштима због сагоревања угља - објашњава Дубравка Релић, професор Хемијског факултета у Београду. - Честице не видимо и што су ситније, као ове ПМ 2,5 то су и опасније. Оне лакше уђу и у најдубље делове плућа, за разлику од крупних, које можемо и да избацимо. Проблем ситних честица је и тај што оне везују за себе чак и најопаснија једињења, као што су хлоровани ароматични угљоводоници. Међу њима има и канцерогених попут бензоапирена. Ту је и бензен из издувних гасова аутомобила и из рафинерија, који доказано изазива леукемију.

Према речима професорке Релић, на те честице "каче" се и разни метали, а међу њима је и арсен. Њега има у нашем угљу, избацује се са прашкастим честицама, а веома је канцероген.

- Удахом се лако веже за алвеоле и што су ситније честице, брже продру у крвоток - објашњава професорка Релић. - Једино решење за ово аерозагађење је да се не сагоревају фосилна горива. Уз то, на повећане концентрације загађујућих материја у ваздуху утичу и временски услови. Због тога зими, ноћу не би требало да отварамо прозоре, нарочито када осетимо непријатан мирис напољу. Београду је спас ветар, али је проблем са градовима у котлинама.

Како нам је испричала професорка, термоелектране су велики загађивачи ваздуха. Београд има додатни проблем и са фабриком ауто-делова у Баричу, а ту су депоније, на којима се свашта пали, а о томе нико не води рачуна.

- Држава би требало да спусти цену гаса, али и сама да почне да га користи - говори наша саговорница. - Свима се, нажалост, више исплати да користе угаљ.

Највећи српски загађивач ваздуха, али и животне средине, јесте Термоелектрана "Никола Тесла". Извештаји Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха ЦРЕА ставили су српску термоелектрану на девето место на листи највећих загађивача сумпор-диоксидом на свету.

У Агенцији за животну средину у понедељак нису желели да коментаришу загађење ваздуха у Београду и Србији.

ПРЕКОРАЧЕЊА

НИВО опасних честица ПМ 2,5 не би смео да буде виши од 50 микрограма по метру кубном. Када смо били међу најзагађенијим градовима у свету, у српској престоници вредност ових честица била је осам пута већа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)