БРОЈ КОЈИ ПОКАЗУЈЕ ДА СМО У ОПАСНОЈ ЗОНИ: Ситуација у Србији све озбиљнија иако је данас мање заражених него јуче
ИАКО је данас забележен мањи број зарађених него јуче, једна бројка је опасно велика и говори да се налазимо у црвеној зони.
Фото: Д. Миловановић
Наиме, сматра се да епидемиолошка ситуација постаје веома озбиљна када тзв. "Конов коефицијент", тачније однос броја тестираних и новооболелих, пређе границу од пет одсто, а према последњим подацима овај параметар у нашој земљи сада износи 4,16!
Коефицијент од преко четири последњи пут је у Србији регистрован 27. јула у јеку другог таласа и тада је износио 4,3 одсто. Од тог датума овај коефицијент ни једном није прешао 4, до данашњег дана.
Колико је важан овај показатељ још на почетку борбе са корона вирусом указао др Предраг Кон, а како је једном приликом објаснио за епидемију се може рећи да је под контролом, па чак и гашењем када је овај коефицијент испод 0,5 одсто, односно када је тек сваки 200. од свих тестираних позитиван.
На жалост, према последњим подацима ми смо далеко од овог безбедног износа, па све смо ближе критичном броју од 5 одсто.
Ако узмемо у обзир и неколико протеклих дана, приметно је да је тзв. "Конов коефицијент" испод три одсто последњи пут забележен 13. октобра и тада је износио 2,12.
Наредних три дана осцилирао је између три и четири одсто, а данас је први пут, још од јула месеца, премашио износ од четири одсто што свакако треба да нам буде упозорење за наредни период и опомена за поштовање епидемиолошких мера.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 5.456 особа, њих било је позитивно 227, док су нажалост преминуле две особе.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут" на респираторима у болницама широм Србије се налазе 22 пацијента.
Званичан број хоспитализованих пацијената према подацима са сајта Цовид 19, износи 372.
(Блиц)
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДАН АВИОН ИЗ ДУБАИЈА СЛЕТЕО У БЕОГРАД: Држављани Србије безбедно стигли кући
05. 03. 2026. у 10:07
ПОТРАГА ЗА БАКОМ (77) У ЗВЕЗДАРСКОЈ ШУМИ: Спасиоци на терену – породица моли за помоћ
05. 03. 2026. у 08:15
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ЛАВ КАТАНСКИ: У нашем народу се поштује јер доноси здравље
05. 03. 2026. у 07:18
ЛАВРОВ ОТКРИО ПАКЛЕНИ ПЛАН НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Ово је главни циљ Америке и Израела
МИНИСТАР спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је да је један од циљева америчко-израелског напада да се унесе раздор између земаља региона - између држава Персијског залива, између Ирана и његових арапских суседа.
05. 03. 2026. у 09:45
ИРАНСКИ ПРОЈЕКТИЛИ ПАЛИ КОД АЕРОДРОМА У АЗЕРБЕЈЏАНУ: Амерички брод у пламену, све гори на Блиском истоку (ФОТО/ВИДЕО)
ШЕСТИ дан рата на Блиском истоку. Блиски исток је у пламену нових ваздушних напада. Размена ватре између савезништва САД-Израел и Ирана достиже критичну тачку, док су под ударом градови, војне базе и дипломатска упоришта.
05. 03. 2026. у 06:53 >> 07:48
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (1)