НОВА ПРАВИЛА ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ: Важна промена следи женама, ево када ће раднице моћи да се пензионишу
ОД идуће године важиће нова правила за пензионисање жена, а то значи да ће сваки захтев, примљен после 31. децембра 2020. бити разматран под новим условима. За мушкарце одлазак у редовну пензију остаје исти док за превремену има промена.
Фото Н. Скендерија
Наредне календарске године жене ће у старосну пензију моћи са 63 године и два месеца живота уместо са 63 колико им је било потребно да сада. Потребан број година радног стажа за њих остаје исти – минимум 15 година.
Мушкарци у старосну пензију у наредној години иду по старом – са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу. Њихов одлазак у редовну пензију остаће исти, али ће доћи до промена код оних који буду желели да се превремено пензионишу.
- Неопходно је да лице има 40 година стажа и 59 година живота. А за жене неопходно је да имају навршених 58 година и четири месеца живота и што се тиче стажа то је 39 година и четири месеца - објаснио је Владимир Станковић из ПИО фонда.
Код жена, како је рекао Станковић, као услов је предвиђено да се сваке године помера за два месеца.
- Што се тиче превремене пензије ту све зависи, подиже се у односу на године живота за осам месеци, а што се тиче стажа за четири месеца - прецизирао је Станковић.
Оно што је једнако за оба пола јесте правило по коме и мушкарци и жене могу редовно да се пензионишу са 45 година стажа, без обзира на старост, а услов је да су им послодавци редовно уплаћивали доприносе.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању измењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мењају услови за пензију тако што се старосна граница помера од два до шест месеци годишње.
Тако ће бити све до 2032. године када ће грађанке Србије моћи да оду у пензију са 65 година живота.
(РТС)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!
ИРАН је данас упозорио Бугарску да не дозволи Сједињеним Америчким Државама коришћење своје територије за војне операције против Техерана, након што је бугарска влада најавила да ће тражити одобрење парламента за размештање америчких авиона за допуну горива у тој земљи.
21. 07. 2026. у 18:37
НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!
ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.
17. 07. 2026. у 12:51
ДЕЧАК ЈЕО КОБАСИЦУ И УМРО: "Кад би знали шта крпељ може..." Први смртни случај у свету
РЕЧ је о првом познатом смртном случају на свету узрокованом овом алергијом.
22. 07. 2026. у 11:46 >> 23:04
Коментари (2)