РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ НЕМАЧКИХ НАУЧНИКА: Ова ЛЕКОВИТА БИЉКА може да се користи у ЛЕЧЕЊУ КОРОНЕ, а расте у - ХЕРЦЕГОВИНИ!

Novosti online

06. 10. 2020. у 23:32

ИСТРАЖИВАЧИ располажу резултатима који уливају наду за почетак клиничких испитивања.

РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ НЕМАЧКИХ НАУЧНИКА: Ова ЛЕКОВИТА БИЉКА може да се користи у ЛЕЧЕЊУ КОРОНЕ, а расте у - ХЕРЦЕГОВИНИ!

Фото: Википедија

Истраживања су изненадила научнике - екстракти слатког пелина активни су против САРС-ЦоВ-2, и раније је писао "Дојче Веле".

Листови биљке слатког пелина узгајани у Кентакију, у САД-у, најбољу антивирусну активност показали су код екстракције с чистим етанолом или дестилованом водом, али и додавањем кафе.

Петра Михића из Љубиња та вест није посебно изненадила. Он већ годинама једини у БиХ и на био основи гаји управо слатки пелин, вишеструко лековиту биљку која се деценијама употребљавала као лек против маларије, а у Херцеговини често расте и као самоникла.

- Када се у Херцеговини пре неколико година масовно почело да се сади смиље, које је такође лековита биљка, ја сам хтео да урадим нешто другачије. Читао сам да се у кинеској традицији посебно ценио пелин у лечењу канцерогених обољења и годинама истражујем како постићи најбољи квалитет у најбољим условима за узгајање ове специфичне биљке. И тако је почела моја авантура с органским узгајањем слатког пелина - прича он за "Дојче Веле".

Фото: Википедија

Цвет слатког пелина

Ипак, колико фитотерапија, лечење лековитим биљкама, има подршку и у званичној медицини?

Др мед. спец. Андреа Јурић каже да су се с могућим позитивним учинцима слатког пелина у лечењу Ковида-19 лекари упознали током пандемије.

- У хабитусу народа који живи на подручју Херцеговине јесте тражење лека у препаратима биљног порекла којима је Херцеговина јако богата. Упозната сам с чињеницом да су људи с ових простора конзумирали чај од слатког пелина и пријављивали позитивне ефекте у свим фазама инфекције. Сматрам да би било јако корисно спровести додатне клиничке проспективне студије по овом питању - истиче.

Проф. др Јасенко Кеарамехић, интерниста имунолог, један од водећих у БиХ и с богатим искуством рада у медицинским центрима широм света, напомиње да "све и те како има смисла".

- И то зато што слатки пелин делује на маларију, а антималарици, лекови као хлорокин, цидрофлороксин итд спадају у групу лекова који имају одређену специфично-неспецифичну активност као рамдесивир или неки други ретровирални, антивирусни лекови против на пример АИДС-а и тако даље и на Ковид-19 - објашњава проф. др Карамехић за "ДW".

Фото: Википедија

Он подсећа да се део ове биљке у Азији употребљава у лечењу маларије, те да већ годинама становништво користи њена лековита својства.

- И ту је та веза. Мени, као имунофармакологу то је још лакше схватити и види се да сви лекови који делују на узрочника маларије, делују успешно и на Ковид-19. Да се разумемо, није то специфични лек, али јесте специфично неспецифични – значи има одређен ефекат - закључује проф. др Карамехић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)